جعبه سیاه

جعبه سیاه افسر پلیس

ایده اولیه جعبه سیاه افسر پلیس در دفتر مرکزی موتورولا سولوشن[۱] در شیکاگو در حال انجام است. جعبه سیاه افسر پلیس شباهت زیادی به جعبه سیاه در هواپیما دارد. سنورهای این جعبه، جزئیات یک حادثه را ثبت و اطلاعات آن را که شامل صدای ضبط شده و زمان شلیک اسلحه است را ارسال می کنند تا به این ترتیب یک سابقه مسلم از آن واقعه ایجاد شود.

قابلیت پردازش اطلاعات در حجم های سنگین، منجر به توسعه این تکنولوژِی پیش بینی وقایع برای پلیس شده است. طوری که می توان به افسر پلیس بگوید که در طول شیفت وی، کجا ممکن است جنایتی اتفاق افتاد.

با کشیدن یک مربع سیصد متری در اطراف حوزه محل مأموریت افسر در دیتا پورتال هوشمند[۲] ، با زوم کردن روی آن، مربع هایی ظاهر می شود که داخل هر یک شماره ای قرار دارد که اولویت ها محل مأموریت را به افسران نشان می دهد. پس اگر افسری دارد در یک محله در حال گشت زنی باشد، اول می رود سراغ اولویت شماره یک و بعد شماره دو و بعد شماره سه و الخ.

شاید فکر کنید این ها، پیش بینی جنایت هستند ولی هنوز جرمی صورت نگرفته است، بله همه این ها پیش بینی هایی هستند که از این بابت که ما انتظار داریم در شیفت امروز کجا جرمی صورت بگیرد. این یک مزیت بزرگ است. ما نمی گوییم که دقیقاً چه جرمی در این بیست و چهار ساعت ایجاد خواهد شد بلکه داریم می گوییم که امروز در این محل، ممکن است احتمالاً این جرم صورت بگیرد.

اما این که این پیش بینی براساس چیست، باید گفت که این ها براساس رویدادهای چند سال اخیر است. ما معمولاً دوست داریم که سابقه پنج سال جرائم، محل ارتکاب، نوع جرم، تاریخ و زمان وقوع آنها را گرفته و کناره هم قرار دهیم.

در این که این ابزار چقدر مؤثر بوده ا ست،می توان گفت وقتی اولی را بکار انداختند دیدید که سی تا چهل درصد در کم کردن جرائم اثر داشته است.

در آینده سیسم هایی بیشتری، خودکار خواهند شد مثلاً در امور بشدت وقت گیری مثل نوشتن گزارشات در انتهای شیفت کاری. همچنین یک دستیار کامپیوتری در دست ساخت است که با قابلیت تکلم به زبان طبیعی تا بتواند افسرها را در موقع گشت زنی هدایت کند.

زیرنویس:

[۱] Motorola Solution

[۲] Intelligent Data Portal

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=807


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت