تازه های سایت
خانه » فرم ها » دستورات کیفری » انصراف وثیقه گذار از ضمانت متهم و تشریفات آن+فرم های قضایی (قسمت دوم و پایانی)
کارآموزی قضایی

انصراف وثیقه گذار از ضمانت متهم و تشریفات آن+فرم های قضایی (قسمت دوم و پایانی)

در قسمت اول انصراف وثیقه‌گذار از ضمانت متهم و تشریفات آن بیان کردیم که وثیقه‌گذار شخصاً «متهم را در نزد مقام قضایی حاضر کرده و تقاضا می‌کند که از این تاریخ به بعد حاضر به ضمانت ایشان نیست» اما در این جلسه حالت دوم آن را بیان و دستورات لازم در این خصوص به همراه فرم آن را ارائه خواهیم کرد.

ب- وثیقه‌گذار با حضور نزد مقام قضایی اعلام می دارد که متهم بابت اتهام ….یا محکومیت…در زندان یا نزد مراجع انتظامی بازداشت و به این جهت، تقاضای احضار او و فک وثیقه خود را دارد. این فرض از مورد نخست مطرح شده در جلسه قبل شایع‌تر است. نمونه درخواست وثیقه گذار می‌تواند به شکل زیر باشد:

بازپرس محترم دادسرای عمومی و انقلاب تهران

احتراماً اینجانب، ادریس بهشتیان، وثیقه‌گذار آقای ابلیس شیطانی فرزند عزرائیل، متهم به یک فقره کلاهبرداری تماس از دست رفته در پرونده کلاسه ۱۳۹۵۰۶۲۸ می‌باشم که به جهت نیاز شخصی ناگزیر به فروش ملک خود می‌باشم. نظر به این که اخیراً مطلع شدم، متهم به جهت ارتکاب یک فقره سرقت تعزیری که حکم آن قطعیت یافته است، در زندان…در حال تحمل حبس می باشد (یا اعلام می کند که: متهم به موجب دستور بازپرس شعبه …دادسرای عمومی ناحیه…تهران دستگیر و جهت تحقیقات تکمیلی در خصوص جرم کلاهبرداری الکترونیکی در پایگاه … پلیس آگاهی این شهر تحت نظر است)، حال با اعلام مراتب، تقاضا دارم ضمن بررسی مورد، وی را احضار و مراتب انصراف اینجانب را به او ابلاغ و در اجرای تبصره ماده ۲۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به رفع مسئولیت اینجانب و فک وثیقه اقدام نمایید.

با تشکر-ادریس بهشتیان

لازم است این درخواست ثبت شعبه شده تا صحت و سقم آن ارزیابی شود و در صورت صحت، اقدامات لازم نسبت به تعیین وضعیت متهم و فک وثیقه به عمل آید. پس مقام قضایی دستوری به شرح زیر برای دفتر صادر می کند:

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

2+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 3٫33 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره و وکالت پرونده‌ها

۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام , خسته نباشید
  من ضامن شخصی ام که به دلیل حمل مشروبات الکلی دستگیر شده بود و بخاطر جریمه ی ۴۰ میلیونی در بازداشت بود.
  الان اون شخص ۴۰ میلیون جریمه رو پرداخت نمی کنه و من از ضمانتم پشیمون شدم.
  من چجوری می تونم سندی که گرو گذاشتم رو آزاد کنم؟

  1+
 2. علیرضا مرادی

  با درود
  پاسخ مختصر به سوال شما این است که، یا باید جریمه را بپردازید تا بتوانید سند خود را آزاد کنید و یا متهم را برای اجرای حکم به اجرای احکام کیفری دادسرای مربوط تحویل دهید.
  با توجه به این که بخش «دیدگاه» هر پست تنها برای اعلام نظر نسبت به مطالب سایت اختصاص دارد، شما برای پاسخ مشروح به سئوال باید آن را در یکی از «انجمن های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین» مطرح کنید.

  0

پاسخی بگذارید