خانه » نظریات » مشورتی حقوق مدنی » ضمانت اجرای کیفری انتقال عین مستأجره به غیر در قرارداد اجاره به شرط تملیک
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

ضمانت اجرای کیفری انتقال عین مستأجره به غیر در قرارداد اجاره به شرط تملیک

شماره ۸۴/۹۲/ب                                                                                                                                                                                          ۱۳۸۴/۱۰/۲۸

سئوال:

در قراراهاي اجاره به شرط تمليك (اعم ازاين كه عين مستاجره مال منقول و يا غير منقول باشد) چنانچه مستاجر در پرداخت اقساط مال‌الاجاره تخلفی از نوع تأخير يا امتناع در پرداخت نمايد و ضمناً مبادرت به فروش عين مستاجره به غير كند، آيا علاوه بر ضمانت اجراي حقوقي فسخ قراداد از سوي مالك و استرداد عين مستاجره، عمل مستاجر واجد وصف كيفري مي باشد يا خير؟. در صورت مثبت بودن پاسخ، نوع عمل مجرمانه و شرايط تحقق آن چه مي باشد؟

نظريه شماره ۷/۱۴۶۳ مورخ  ۱۳۸۵/۳/۳ اداره كل امور حقوقي و اسناد و امور مترجمن قوه قضائيه

«اصولاً روابط حقوقي اشخاص تابع قوانين مربوطه است و نمي توان تخلف از شرايط مقرر در قراراهاي مدني را واجد وصف مجرمانه تلقي نمود، ‌بلكه قانوناً همان ضمانت اجرائي كه در قرارداد يا قانون مربوطه آمده در مورد آن قابل اعمال است و فرض مذكور در استعلام هم از اين قاعده مستثني نيست، مگر اين كه ثابت گردد، مرتكب با فريب كاري و تقلب اعمالي انجام دهد كه علاوه بر تخلف حقوقي، داراي وصف مجرمانه هم مي باشد كه در هرحال تشخيص قضيه و تطبيق مورد با قانون با توجه به مندرجات قرارداد، ادله تخلف، نحوه ارتكاب عمل و در صورت اعلام شكايت ادله شاكي و ساير محتويات پرونده با قاضي رسيدگي كننده مي باشد.» /ن ۱۴۶۳/۷

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از بانک اطلاعات حقوقی شخصی

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

Avatar
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی در سایت و تلگرام و قبول وکالت پرونده‌ها

۲ نظر

  1. Avatar
    صابر شعیبی-دانشجوی کاندیدای دکتر حقوق بین الملل

    با سلام و تشکر از مطالب پرمحتوای سایت شما مخصوصاً مقالات اساتید بزرگوار و نظریات مشورتی
    بعنوان یک وکیل پایه یگ دادگستری و دانشجوی دکتری حقوق بین الملل برایم سوالی مطرح شد (از یکی از مراجعین) که گفتم از شما هم مشورت بگیرم.
    اگر فردی منزلی را توسط مسکن پردیس مهر بخرد و با توجه به آنکه شرکت پردیس از ادارت زیر مجموعه اصلی وزارت مسکن و شهرسازی است و به او تا جاییکه متوجه شدم یک دفترچه ۵ یا ۳ برگی میدهند تا زمانیکه وام و اقساط آن تسویه و بعد از آن در نوبت اخذ گرفتن سند ثبتی موضوع ماده ۲۲ ق.ثبت باشد..تا آنزمان اگر منزل را به مستاجر بشرط تملیک که در شهرستان پردیس بدلیل مرغوبیت در ساخت و یلاقی بودن شمال تهران گران هم هست بدهند، آیا این تملیک درست هست؟
    پاسخ من منفی بود، چون در واقع فقط امتیاز خرید ایجاد شده و هنوز در دفتر ثبت و اسناد ماده ۲۲ ثبت نشده و با توجه به آنکه عرصه و اعیانی معیین دقیق ندارند و فقط چندین سند مادر که افراز نشده هست، نظرم این بود که تملیک باطل نیست اما شرط مذکور باطل هست..
    لطفا نظرخودتان را بیان کنید.
    سر میزنم و میخوانم.
    با تشکر

    0
  2. Avatar

    با دورد
    ضمن سپاس از حسن نظر شما نسبت به سایت و محتوای آن
    سئوال شما به انجمن حقوقی قضاوت آنلاین منتقل و در آنجا پاسخ داده شد.
    برای ملاحظه پاسخ به تاپیک «آیا مالک واحد مسکونی مسکن مهر می تواند قرارداد اجاره به شرط تملیک تنظیم نماید؟» مراجعه کنید.

    0

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.