قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی

قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ با اصلاحات و الحاق بعدی

قضاوت آنلاین: نسخ صریح برخی مواد قانون آئين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني مصوب ۱۳۷۹/۱/۲۱ مجلس شورای اسلامی به موجب ماده ۳۹ (الحاقی ۱۳۸۱/۷/۲۸) قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۳/۴/۱۵ و اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۸/۱۲ مجلس شورای اسلامی، نسخ ضمنی مواد آن نیز متعاقب نسخ صریح فوق و در نهایت الحاق یک تبصره به ماده ۵۰۵ این قانون هم به موجب قانون مصوب ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ صورت گرفت که تماماً در قانون حاضر اعمال شد.

قانون آئين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی

‌كتاب اول – در امور مدني
كليات

ماده ۱ – آيين‌دادرسي مدني، مجموعه اصول و مقرراتي است كه در مقام رسيدگي به امور حسبي و كليه دعاوي مدني و بازرگاني در دادگاههاي‌ عمومي، انقلاب، تجديدنظر، ديوان‌عالي كشور و ساير مراجعي كه به‌ موجب قانون موظف به رعايت آن مي‌باشند به كار مي‌رود.

ماده ۲ – هيچ دادگاهي نمي‌تواند به دعوايي رسيدگي كند مگر اينكه شخص يا اشخاص ذي‌نفع يا وكيل يا قائم‌مقام يا نماينده قانوني آنان رسيدگي به‌دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشند.

ماده ۳ – قضات دادگاهها موظفند موافق قوانين به دعاوي رسيدگي كرده، حكم مقتضي صادر و يا فصل خصومت نمايند. در صورتي كه قوانين‌ موضوعه كامل يا صريح نبوده يا متعارض باشند يا اصلاً قانوني در قضيه مطروحه وجود نداشته باشد، با استناد به منابع معتبر اسلامي يا فتاوي معتبر و‌ اصول حقوقي كه مغاير با موازين شرعي نباشد، حكم قضيه را صادر نمايند و نمي‌توانند به بهانه سكوت يا نقص يا اجمال يا تعارض قوانين از رسيدگي‌به دعوا و صدور حكم امتناع ورزند والا مستنكف از احقاق حق شناخته شده و به مجازات آن محكوم خواهند شد.
تبصره – چنانچه قاضي مجتهد باشد و قانون را خلاف شرع بداند پرونده به شعبه ديگري جهت رسيدگي ارجاع خواهد شد.

ماده ۴ – دادگاهها مكلفند در مورد هر دعوا به‌طور خاص تعيين تكليف نمايند و نبايد به‌صورت عام و كلي حكم صادر كنند.

ماده ۵ – آراي دادگاهها قطعي است مگر در موارد مقرر در باب چهارم اين قانون يا در مواردي كه به‌ موجب ساير قوانين قابل نقض يا تجديدنظر‌ باشند.

ماده ۶ – عقود و قراردادهايي كه مخل نظم عمومي يا بر خلاف اخلاق حسنه كه مغاير با موازين شرع باشد در دادگاه قابل ترتيب اثر نيست.

ماده ۷ – به ماهيت هيچ دعوايي نمي‌توان در مرحله بالاتر رسيدگي نمود تا زماني كه در مرحله نخستين در آن دعوا حكمي صادر نشده باشد، مگر‌ به موجب قانون.

ماده ۸ – هيچ مقام رسمي يا سازمان يا اداره دولتي نمي‌تواند حكم دادگاه را تغيير دهد و يا از اجراي آن جلوگيري كند مگر دادگاهي كه حكم‌ صادر نموده و يا مرجع بالاتر، آن هم در مواردي كه قانون معين نموده باشد.

ماده ۹ – رسيدگي به دعاويي كه قبل از تاريخ اجراي اين قانون اقامه شده به ترتيب مقرر در اين قانون ادامه مي‌يابد.
‌آراي صادره از حيث قابليت اعتراض و تجديد نظر و فرجام، تابع قوانين مجري در زمان صدور آنان مي‌باشد مگر اينكه آن قوانين، خلاف شرع شناخته‌شود.
‌نسبت به كليه قرارهاي عدم صلاحيتي كه قبل از تاريخ اجراي اين قانون از دادگاهها صادر شده و در زمان اجراي اين قانون در جريان رسيدگي تجديدنظر‌يا فرجامي است به ترتيب مقرر در اين قانون عمل مي‌شود.

3.9/5 = (8 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=8322


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۳ دیدگاهها

 1. لوگوی قضاوت آنلاین

  جناب آقای دکتر کریمی
  با درود و سپاس فراوان از دیدگاه و پیشنهاد شما
  بنده نیز از جانب خود و به نمایندگی از اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین، کشته شدن تعدادی از هموطنان عزیز در حوادث سیل در برخی استان های کشور را تسلیت عرض نموده و برای مجروحین این واقعه هم شفای عاجل از خداوند را مسئلت دارم.

 2. Avatar photo
  دکتر تبریزی بازپرس ویژه سرقت ناحیه27تهران

  به نام خدا
  مدیر محترم سایت قضاوت
  با عرض سلام و احترام به اساتید معظم و دانشمند بنام که ذکر نام آنها با ذکر خداوند کره خورده.
  عزیز برادر مع الاسف بنده دو ساعت تمام بدنبال اصلاحیه متن قانون تمام سایت های مرتبط را زیر رو کردم اما یک سیاق هم پیدا نکردم و هرچه بود همان قانونی است که اکنون استفاده می شود.
  اگر ممکن هست لطفا فایل دانلود آن یا لینک مستقیم دانلود آنرا برای اخذ و بهربرداری بمانند بنده بعنوان یک مدرس دانشگاه و قاضی دادگستری در سایت قرار دهید.
  با احترام

  • لوگوی قضاوت آنلاین

   آقای دکتر تبریزی
   با سلام
   همانگونه که در بخش توضیحات «قانون آئين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی» بیان شد، عمده تغییرات به موجب ماده ۳۹ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۳/۴/۱۵ و اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۸/۱۲ مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که در روزنامه رسمی شماره ۱۶۸۲۳ مورخ ۱۳۸۱/۹/۷ منتشر شد و برای ملاحظه متن کامل اصلاحات به این آدرس مراجعه نمایید. همچنین متن تبصره الحاقی به ماده ۵۰۵ قانون صدرالذکر در روزنامه رسمی، سال هفتاد و دو شماره ۲۰۷۲۱، ویژه نامه شماره ۸۶۵، چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ منتشر شد که در اینجا قابل ملاحظه است.