https://www.ghazavatonline.com/
خانه » قوانین و مقررات » مجموعه قوانین دادرسی مدنی » قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ با اصلاحات و الحاق بعدی
قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی

قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ با اصلاحات و الحاق بعدی

قضاوت آنلاین: نسخ صریح برخی مواد قانون آئين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني مصوب ۱۳۷۹/۱/۲۱ مجلس شورای اسلامی به موجب ماده ۳۹ (الحاقی ۱۳۸۱/۷/۲۸) قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۳/۴/۱۵ و اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۸/۱۲ مجلس شورای اسلامی، نسخ ضمنی مواد آن نیز متعاقب نسخ صریح فوق و در نهایت الحاق یک تبصره به ماده ۵۰۵ این قانون هم به موجب قانون مصوب ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ صورت گرفت که تماماً در قانون حاضر اعمال شد.

قانون آئين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی

‌كتاب اول – در امور مدني
كليات

ماده ۱ – آيين‌دادرسي مدني، مجموعه اصول و مقرراتي است كه در مقام رسيدگي به امور حسبي و كليه دعاوي مدني و بازرگاني در دادگاههاي‌ عمومي، انقلاب، تجديدنظر، ديوان‌عالي كشور و ساير مراجعي كه به‌ موجب قانون موظف به رعايت آن مي‌باشند به كار مي‌رود.

ماده ۲ – هيچ دادگاهي نمي‌تواند به دعوايي رسيدگي كند مگر اينكه شخص يا اشخاص ذي‌نفع يا وكيل يا قائم‌مقام يا نماينده قانوني آنان رسيدگي به‌دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشند.

ماده ۳ – قضات دادگاهها موظفند موافق قوانين به دعاوي رسيدگي كرده، حكم مقتضي صادر و يا فصل خصومت نمايند. در صورتي كه قوانين‌ موضوعه كامل يا صريح نبوده يا متعارض باشند يا اصلاً قانوني در قضيه مطروحه وجود نداشته باشد، با استناد به منابع معتبر اسلامي يا فتاوي معتبر و‌ اصول حقوقي كه مغاير با موازين شرعي نباشد، حكم قضيه را صادر نمايند و نمي‌توانند به بهانه سكوت يا نقص يا اجمال يا تعارض قوانين از رسيدگي‌به دعوا و صدور حكم امتناع ورزند والا مستنكف از احقاق حق شناخته شده و به مجازات آن محكوم خواهند شد.
تبصره – چنانچه قاضي مجتهد باشد و قانون را خلاف شرع بداند پرونده به شعبه ديگري جهت رسيدگي ارجاع خواهد شد.

ماده ۴ – دادگاهها مكلفند در مورد هر دعوا به‌طور خاص تعيين تكليف نمايند و نبايد به‌صورت عام و كلي حكم صادر كنند.

ماده ۵ – آراي دادگاهها قطعي است مگر در موارد مقرر در باب چهارم اين قانون يا در مواردي كه به‌ موجب ساير قوانين قابل نقض يا تجديدنظر‌ باشند.

ماده ۶ – عقود و قراردادهايي كه مخل نظم عمومي يا بر خلاف اخلاق حسنه كه مغاير با موازين شرع باشد در دادگاه قابل ترتيب اثر نيست.

ماده ۷ – به ماهيت هيچ دعوايي نمي‌توان در مرحله بالاتر رسيدگي نمود تا زماني كه در مرحله نخستين در آن دعوا حكمي صادر نشده باشد، مگر‌ به موجب قانون.

ماده ۸ – هيچ مقام رسمي يا سازمان يا اداره دولتي نمي‌تواند حكم دادگاه را تغيير دهد و يا از اجراي آن جلوگيري كند مگر دادگاهي كه حكم‌ صادر نموده و يا مرجع بالاتر، آن هم در مواردي كه قانون معين نموده باشد.

ماده ۹ – رسيدگي به دعاويي كه قبل از تاريخ اجراي اين قانون اقامه شده به ترتيب مقرر در اين قانون ادامه مي‌يابد.
‌آراي صادره از حيث قابليت اعتراض و تجديد نظر و فرجام، تابع قوانين مجري در زمان صدور آنان مي‌باشد مگر اينكه آن قوانين، خلاف شرع شناخته‌شود.
‌نسبت به كليه قرارهاي عدم صلاحيتي كه قبل از تاريخ اجراي اين قانون از دادگاهها صادر شده و در زمان اجراي اين قانون در جريان رسيدگي تجديدنظر‌يا فرجامي است به ترتيب مقرر در اين قانون عمل مي‌شود.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (7 رأی, میانگین: 3٫71 از5)
Loading...

۴ نظر

 1. Avatar
  دکترکریمی.قاضی ومستشاراسبق شعبات کیفری استان.عضوء علی البدل وبازرس هیت هیات کمیسون تفلیق عالی ماده دهم قضایی.استادیاردانشگاه

  بسم الله الرحمن الرحیم
  و صبروا ما یقولون
  سلام علیکم
  با عرض تسلیت و اندوه فراوان در سال جدید بدلیل کشته شدن و مجروحیت تعداد بسیار زیادی از مردم عزیز

  مدیر محترم سایت قضاوت آنلاین
  زمانی که جناب آقای استاد دکتر محمد شکیبی نژاد علامه و استاد مبرز علوم فلسفه و قضاء قبل از عزیمت و مسافرت بکلیه دوستان تبریک و شادباش ارسال کردند پنج سایت و ژورنال بمانند روبه جاریه سالهای قبل معرفی کردند  که در حال حاضر از این مکان بازدید بعمل آمد.
  بسیار شگرف هست  درکنار زحمات جنابعالی و هیت تحریریه  کلک زرین حضرت علامه استاد آقای  اسم دقیق*دکتر محمد شکیبی نژاد ملقب به مجتهد صراف زاده تبریزی*(*کوتاه شده مجتهد زاده تبریزی*) دست بقلم و مقالات و نظریات بی نهایت گران سنگ خودشان که از چشمه خودشان میجوشد و از جایی وام گیری نمی کنند خودشان در این محمل تولید و در اختیارتان قرار دادند. ضمن دست بوسی از این عالم ابامعالم گرانقدر که سالهای متمادی زحمات خود را بدون  هیچگونه حاشیه در اختیار ما کوچکترین تحصیلکردگان بفرمایش: (حاج آقای صبوری اسلامی دبیر و مدیر کل روابط عمومی شورای نگهبان) ما طفل گریزپا یا کاربر و ایشان شیخ العلماء و شما قراردادند
  نظر این است از حضرت علامه بخواهید این سایت در کنار کار اصلیش مانند: سایت شهر دانش مبدل به یک مجله وزین علمی-ترویجی یا مروری گردد.
  در آنزمان مطمئن باشید که بسیاری از دوستان حقوق‌دان برایتان مقالات ارسال و از شما تقاضا داوری و انتشار دارند و در کنار حضرت استاد که نور خدایی بر چهره این مرد بزرگ دانشمند است، چه لذتی بیش که ایشان رهبری موضوعات را برعهده بگیرند. از آنچه که دارید باید استفاده بهینه نمایید.
  سالها با جناب آقای دکتر قاسمی ریاست محترم شهر دانش و مدیر هیت تحریریه  و حسین زاده و دکتر رحیمی و دکتر کوهی و دکتر ایمانی کار در شهر دانش را تجربه کردم و چه جالب شاهد بودم زمانی که ما بازپرس و دادرس و استاد ریاست بفرمایش ایشان محاکم کیفری را داشتند هفته ایی نبود به اندازه یک ماه مقالات را حاضر تایپ و مداقه و ملاحظه و بعد از کپی برای مجلات علمی ترویجی/مروری یا پژوهشی داخلی و خارجی ارسال نکنند مگر دلگیر می شدند که دیگر برای آنجا حتی یه تک خطی هم نمی گذاشتند و پس از چندین سال کار در  هیت تحریریه اساتید آنجا دیگر در سطح این بزرگ مرد نورالعین نبودند
  با تشکر بیکران از حضرت علامه سریعاً فقط بعضا اغلاط تایپ را تصحیح و در چند قسم منتشر می کردند و علت آن این بود که می گفتند: این جوهر, جواهریست که آنقدر با الماس برش و محک خورده که ما در سطح داوری و نظردادن آن نیستیم.
  به امید آنکه پس از بازگشت حضرت علامه شاهد این موضوع که بین دوستان بوده است و ایشان بیشتر از شاید چهل بار درخواست شد و بدلایل کاملا ظریف و غریب نخوانده موارد درخواست را مردود و استنادات ایشان مقرون بر حق بود.
  موفق و موید باشید

  • مدیر سایت

   جناب آقای دکتر کریمی
   با درود و سپاس فراوان از دیدگاه و پیشنهاد شما
   بنده نیز از جانب خود و به نمایندگی از اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین، کشته شدن تعدادی از هموطنان عزیز در حوادث سیل در برخی استان های کشور را تسلیت عرض نموده و برای مجروحین این واقعه هم شفای عاجل از خداوند را مسئلت دارم.

 2. Avatar
  دکتر تبریزی بازپرس ویژه سرقت ناحیه27تهران

  به نام خدا
  مدیر محترم سایت قضاوت
  با عرض سلام و احترام به اساتید معظم و دانشمند بنام که ذکر نام آنها با ذکر خداوند کره خورده.
  عزیز برادر مع الاسف بنده دو ساعت تمام بدنبال اصلاحیه متن قانون تمام سایت های مرتبط را زیر رو کردم اما یک سیاق هم پیدا نکردم و هرچه بود همان قانونی است که اکنون استفاده می شود.
  اگر ممکن هست لطفا فایل دانلود آن یا لینک مستقیم دانلود آنرا برای اخذ و بهربرداری بمانند بنده بعنوان یک مدرس دانشگاه و قاضی دادگستری در سایت قرار دهید.
  با احترام

  • مدیر سایت

   آقای دکتر تبریزی
   با سلام
   همانگونه که در بخش توضیحات «قانون آئين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی» بیان شد، عمده تغییرات به موجب ماده ۳۹ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۳/۴/۱۵ و اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۸/۱۲ مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که در روزنامه رسمی شماره ۱۶۸۲۳ مورخ ۱۳۸۱/۹/۷ منتشر شد و برای ملاحظه متن کامل اصلاحات به این آدرس مراجعه نمایید. همچنین متن تبصره الحاقی به ماده ۵۰۵ قانون صدرالذکر در روزنامه رسمی، سال هفتاد و دو شماره ۲۰۷۲۱، ویژه نامه شماره ۸۶۵، چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ منتشر شد که در اینجا قابل ملاحظه است.

پاسخی بگذارید