نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

دایره شمول توقیف در جرم مداخله در اموال توقیف شده

توقیف موضوع ماده 663 قانون مجازات اسلامی تعزیرات ناظر به توقیف فیزیکی است و شامل دستور توقیف غیرفیزیکی در سامانه نیست

نشست قضائی مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۰۲ قضات شهر یزد در استان یزد

موضوع: جرم مداخله در اموال توقیف شده

پرسش

هرگاه فردی بابت محکومیت مالی یا تامین خواسته در خصوص وسیله ای که بنام وی می باشد توسط قاضی اجرای احکام مدنی دستور توقیف خودرو صادر و در سیستم ناجا ثبت و درج گردیده، حال هرگاه مالک با علم و اطلاع از این موضوع، خودرو را به دیگری منتقل نماید، آیا فعل وی مصداق جرم مداخله در اموال توقیف شده موضوع ماده 663 ق.م.ا مصوب 1375 می باشد یا خیر؟

نظر اکثریت

با عنایت به اینکه قاضی محترم اجرا صرفا دستور توقیف خودرو را صادر نموده است نظر به معنای لغوی توقیف که بازداشت کردن ، از حرکت بازداشتن و در جایی نگه داشتن است و اینکه اقدام ناجا فقط ثبت و درج این دستور در سیستم می باشد و هنوز خودرو توقیف فیزیکی نشده است لذا با توجه به ضرورت تفسیر مضیق قوانین ماهوی (تفسیر مضیق به نفع متهم) نمی توان دامنه توقیف را توسعه داد و در نتیجه جرم انگاری صورت گرفته در ماده 663 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 شامل مورد حاضر نمی شود.

نظر اقلیت

توقیف هم شامل توقیف فیزیکی می گردد و هم توقیف دستوری (غیر مادی) و در موضوع حاضر که قاضی محترم اجرا دستور توقیف را صادر نموده و در سیستم ناجا ثبت شده است و مالک با وجود اطلاع از موضوع خودرو را منتقل نموده است ، عمل وی منطبق با ماده 663 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 می باشد.

نظر هیئت عالی

با تذکر به این که ماده 663 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات در فصل بیست و یکم تحت عنوان سرقت و ربودن مال غیر آمده است، مراد از توقیف ؛ توقیف فیزیکی (اموال منقول) است. بناء علیه در فرض سؤال موضوع از مصادیق ماده اشعاری محسوب نمی شود، نتیجتاً به صحت نظریه اکثریت اعلام عقیده می گردد.

سامانه نشست های قضایی قضات

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=83558


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

یک دیدگاه

 1. Avatar photo
  سینا آبادانی

  با سلام
  پست شما برای تهیه لایحه دفاعیه خیلی مفید بود.
  ممون بابت انتشار آن
  موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید