رانندگی مارپیچ

رانندگی مارپیچ با خودرو فاقد عنصر قانونی و مجازات است

قضاوت آنلاین: در مورد عنصر قانونی حرکات مارپیچ با خودرو در خیابان‌ها که منجر به تصادف رانندگی و فرار مرتکب از صحنه جرم می شود، اختلاف نظر وجود دارد. برای نمونه آرای دادگاههای بدوی و تجدیدنظر در 20 آذر 1391 از پایگاه خبری قضاوت در این خصوص انتخاب گردید. شعبه 1088 دادگاه عمومی جزایی تهران عمل را از مصادیق اخلال در نظم عمومی دانسته و براین اساس متهم را به استناد ماده 618 قانون مجازات اسلامی-تعزيرات و مجازاتهاي بازدارنده مصوب 3/2/1375 مجلس شوراي اسلامي محکوم نمود اما شعبه 41 دادگاه تجدید نظر استان تهران عمل را جرم ندانسته و به این جهت رأی را نقض و متهم را تبرئه نمود. به نطر می رسد در خصوص انجام عمل با موتورسیکلت، حتی اگر به صورت مستقل نبوده و تصادف هم از نوع خسارتی باشد، عمل مشمول ماده 20 قانون رسيدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389/12/08 مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

دادنامه شماره 200563 مورخ 15/5/91 شعبه 1088 دادگاه عمومی جزایی تهران

در خصوص اتهام 1) ح.ق. فرزند ق. مبنی بر شرب‌خمر، اخلال در نظم عمومی و توهین به مأمور دولت هنگام انجام وظیفه (پلیس راهنمائی و رانندگی) و 2) م.ب. فرزند ن. مبنی بر اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات مارپیچ با خودرو منجر به تصادف رانندگی و فرار از صحنه جرم، با عنایت به جمیع محتویات و گزارشات واصله و مفاد کیفرخواست صادره از سوی دادسرای ناحیه 21 تهران و توجه به اقاریر صریح و مقرون به واقع آنان در جریان دادرسی و در جلسه دادگاه و مهیا بودن شرایط استقرار حد شرعی و همچنین توجه به مندرجات پرونده به طوری‌که متهمین با برهم زدن نظم عمومی منجر به تصادف رانندگی با چندین خودرو و سپس ایجاد درگیری با مأمورین راهنمائی و رانندگی و توهین به آنان و متواری شدن از صحنه جرم، مرتکب بزه گردیده‌اند. بنابراین بزهکاری آنان در حد اتهامات ذکر شده نزد دادگاه محرز و مسلم است؛ فلذا به استناد مواد 165، 166، 168، 174، 609 و 618 از قانون مجازات اسلامی [-تعزيرات و مجازاتهاي بازدارنده مصوب 3/2/1375 مجلس شوراي اسلامي] حکم محکومیت هر یک از آنان به جهت اخلال در نظم عمومی با لحاظ بند 2 از ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، به پرداخت ده میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس به انضمام تحمل پنجاه (50) ضربه شلاق تعزیری صادر و اعلام می‌گردد. مضافاً متهم ردیف اول به لحاظ شرب‌خمر به تحمل هشتاد تازیانه حد شرعی و به سبب توهین به مأمورین به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم می‌گردد. ایام بازداشت قبلی آنان محاسبه و منظور شود. رأی صادره حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه 1088 دادگاه عمومی جزایی تهران

رای شعبه 41 دادگاه تجدید نظر استان تهران 20 آذرماه 1391

در این پرونده آقای م.ب. به طرفیت نماینده محترم دادستان از دادنامه شماره 200563 مورخه 15/5/91 شعبه 1088 دادگاه عمومی جزایی تهران در مهلت مقرر قانونی تجدیدنظرخواهی نموده است که به موجب دادنامه مذکور، تجدیدنظرخواه به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات مار پیچ خودرو و منجر به تصادف رانندگی و فرار از صحنه جرم، حسب مواد استنادی در دادنامه به پرداخت ده میلیون ریال جزای نقدی و پنجاه ضربه شلاق تعزیری محکوم گردیده است. اینک با توجه به محتویات پرونده و گزارش مرجع انتظامی و اظهارات طرفین عمل ارتکابی ایشان در حد تخلفات رانندگی و منجر به تصادف خسارتی گردیده است و لاغیر و نمی‌تواند به عمل ایشان عنوان اخلال در نظم عمومی اطلاق نمود و لذا اعتراض ایشان وارد بوده و دادنامه بر خلاف مقررات صادر گردیده است دادگاه به استناد بند یک از ردیف ب از ماده 257 قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه تجدیدنظرخواسته را نقض و به استناد ماده 177 قانون مذکور تجدیدنظرخواه را تبرئه می نماید این رأی قطعی است.

رئیس و مستشار دادگاه شعبه41 دادگاه تجدیدنظر استان تهران

آخرین بروزرسانی: فوریه 16th, 2022 ساعت: 12:16 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=8706


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید