خانه » معاضدت حقوقی » مشاوره‌ها » مشاوره در امور کیفری » پارک خودرو در حیاط مشاعی ساختمان جرم تصرف عدوانی است (مشاوره قضایی ۲)
پارک ممنوع

پارک خودرو در حیاط مشاعی ساختمان جرم تصرف عدوانی است (مشاوره قضایی ۲)

سئوال از آقای سجاد
با سلام

بنده مالك واحدي (واحد شماره ۴) ۸۶ متري در طبقه دوم يك آپارتمان ۹ واحدي هستم. مجتمع داراي سه پاركينگ با پلاك ثبتي مي باشد كه دو تا از پاركينگ ها مستقل بوده و ورودي مختص به خود از خيابان اصلي دارند و يكي از انها در سند واحد بنده واگذار شده و استفاده از دو پاركينگ ديگر از بنده سلب شده است.

پاركينگ دوم هم به صورت مشابه به واحد  (واحد ۶)ديگري واگذار شده و پاركينگ سوم كه قسمت مسقف در همكف كنار واحد شماره ۱ تعريف شده و راه ورود به حياط و ايستگاه پله را هم شامل مي شود و گنجايش ۵ خودرو را دارد، به صورت مشاع به ساير واحدها (شايد تمامي ۷ واحد باقي مانده) واگذار شده است. از ۷ واحد باقي مانده، ۵ واحد خودرو دارند كه چهار نفر در قسمت مسقف پارك مي كنند ( واحد ۵ ادعا مي كند محوطه پاركينگ من بين ايستگاه پله و نرده حياط است و خودم مي توانم ۲ خودرو پارك كنم) و يك خودرو در حياط. واحد ۱ و ۵ و ۸ هر كدام دو خودرو دارند و واحد ۱ و ۸ خودرو دوم خود را در داخل حياط پارك مي كنند و واحد ۵ هم خودرو دوم خود را در محوطه كه ادعا دارد، پارك مي كنند. بنده هم خودرو خود را در حياط پارك مي كنم كه ساكنين معترض شده و مي گويند شما حق پارك كردن خودرو در حياط را نداري. آيا ادعاي آنها قانوني مي باشد؟ در صورتي كه من از فضاي مشاعي مثل سه واحد ديگر استفاده مي كنم.

پاسخ از ما:

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

2+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...

۶ نظر

 1. Avatar

  با سلام
  ممنون از مطالب در سایت که زحمت کشیده و تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می دهید.
  با تشکر محمد عباسی

  ۰
 2. مدیر سایت

  با درود
  از حسن نظر و قدرشناسی شما بسیار سپاسگزاریم.

  ۰
 3. Avatar

  با سلام
  آیا می توان در همین خصوص دادخواست حقوقی رفع مزاحمت داد و اجرت المثل ایامی که در حیاط پارک کرده‌اند را از آن‌ها گرفت؟

  ۰
 4. مدیر سایت

  با سلام
  دعاوی ثلاث که شامل دعاوی «تصرف عدوانی، مزاحمت از حق و ممانعت از حق» می شود، دارای دو ضمانت اجرای حقوقی و کیفری است.
  ارکان و شرایط تحقق هر یک از ضمانت اجراها با هم متفاوت بوده و به این جهت ارکان و شرایط تحقق طرح این دعاوی نیز متفاوت است. مثلاً برای شکایت کیفری تصرف عدوانی، شاکی باید مالک ملک موضوع دعوا باشد وگرنه شکایت وی بر حسب رویه قضایی محکوم به منع تعقیب یا موقوفی تعقیب است.در همین ارتباط پست «مالکیت شاکی نسبت به مال غیرمنقول از شرایط تحقق رکن قانونی جرم تصرف عدوانی است» را حتماً مطالعه نمایید.
  مطالبه اجرت المثل تنها در دعوای تصرف عدوانی مصداق دارد، زیرا در رفع مزاحمت، طرف مقابل ملک را از ید شما خارج نمی کند بلکه تنها مزاحم استفاده راحت شما از ملک‌تان است. در ممانعت از حق هم وی تنها مانع استفاده شما از حق انتفاع و ارتفاق ملک شما در ملک خود یا دیگری است. برای اطلاعات بیشتر مواد ۱۵۸ الی ۱۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی و ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی تعزیرات را مطالعه نمایید.

  ۰
 5. Avatar

  با عرض پوزش از اینکه مجدد سوال می پرسم….
  ما یکبار در ساختمان بعد مدتها درگیری و … توافق کردیم که در ساعاتی ماشین در حیاط پارک بشه و اگر رعایت نشه، توافق بهم میخوره.
  توافق رو یکی نوشت و بقیه امضا زدند که همسر بنده هم امضا زده، منتهی ملک به نام من است. من همیشه مخالف پارک در حیاط هستم، چون برای ما سر و صدا دارد و البته اونا هم ساعات را رعایت نکردند. حال قصد دارم که دادخواست رفع مزاحمت بدهم،
  آیا این توافق تاثیری در روند دادخواست حقوقی نخواهد داشت، چون اینطور که خوندم هر مالک می تونه از توافق خودش برگرده؟
  و سوال بعدی این که بهتر نیست قبل دادخواست حقوقی، یک دادخواست تامین دلیل بدهم؟
  بسیار بسیار سپاسگزارم از لطف تان

  ۰
 6. مدیر سایت

  با سلام
  پوزش نیاز نیست، زیرا هدف اولیه سایت رفع نیاز حقوقی کاربران و ارائه خدمات مشاوره ای است که اعضای سایت نیز در جهت نیل به همین هدف بخشی از زمان، تمام تجربیات علمی و عملی خود را برای آن صرف می کنند تا مبادا از این نیاز کاربران در محل های دیگر سوءاستفاده مالی شود.

  در پاسخ به سئوال شما، به نظر ما، هر چند شما مالک ملک می باشید ولی همسر شما با وکالت شفاهی شما اقدام به امضاء توافق نمود و سایر اعضاء نیز به علم به این موضوع به وی چنین اجازه ای دادند و خودشان حاضر به امضاء آن شدند.

  بنابراین، از آنجایی که مطابق ماده ۶۷۴ قانون مدنی تعهدات وکیل، موکل را پایبند به اجرای تعهداتی می کند وی به نمایندگی از موکل انجام می دهد، مانند این که خود شما توافق را امضاء نموده باشید، متعهد به اجرای مفاد آن نیز خواهید بود مگر این که این توافق بنابه دلایلی قانونی فسخ یا با توافق دیگری اقاله نمایید.

  بنابراین آنچه شما خوانده اید با کلیت و اطلاقی که بیان نمودید «هر مالکی می تونه از توافق خودش برگرده» صحیح نیست و اگر چنین باشد دیگر نباید هیچ رابطه حقوقی دوام داشته باشید!

  البته اگر آنچه در توافق شما صورت می گرفت تنها در حدود اذن بود، شما می توانستید از این اذن هر وقت بخواهید برگردید، ولی شما عنوان نمودید که توافق صورت گرفت، توافق غیر از اذن ساده در استفاده از مشاعات است، زیرا توافق ایجاد حق می کند و ماهیت و آثار این دو اصطلاح حقوقی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

  در هر حال، اگر فرد مزاحم در حدو قرارداد اقدام به پارک خودرود می کند ولی شما آن را مزاحمت می دانید، نمی توانید اقدامی علیه وی نمایید مگر بعد از فسخ یا اقاله قرارداد ولی اگر وی فراتر از قرارداد مبادرت به سوءاستفاده از آن می نماید، مثلاً علاوه بر پارک خودرو مبادرت به ایجاد صدای های ناهنجار از خودرو با گاز دادن های زیاد در ابتدای صیح که اکثریت ساکنین در خوابند یا اقدام به تعمیر خودرو در محل پارکینک می کند و به این طریق باعث ایجاد مزاحمت برای دیگر ساکنین می شود، دعوای شما قابلیت استماع دارد که تأمین دلیل از جمله راهکارهای بسیار مناسب در این خصوص است.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.