خانه » نظریات » دیدگاه‌های قضات » نشست‌های قضایی جرائم و مجازات‌ها » مجازات نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره (نشست قضایی قضات)
ماهواره و تجهیزیات دریافت آن

مجازات نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره (نشست قضایی قضات)

نشریه مأوی از زمان تأسیس، چند سال پیاپی نشست های قضایی قضات سراسر کشور را انعکاس می داد که مورد استقبال جامعه حقوقی کشور نیز قرارگرفت اما متأسفانه این فعالیت ارزشمند بنابه‌جهات نامعلومی متوقف شد! پیشتر نقدی نیز در همین خصوص منتشر شد. مع‌الوصف تلاش خواهم کرد تا از آرشیو بانک اطلاعات حقوقی شخصی، نشست های قضایی معتبر را پس از تطبیق با تغییرات قوانین ماهوی و شکلی در دسته بندی های موضوعی در قضاوت آنلاین منتشر نمایم. نشست حاضر برگرفته از روزنامه مأوی، شماره ۲۳۷ تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۸۲ می‌باشد.

نشست قضایی دادگستری استان خوزستان

سئوال: آیا نگهداری تجهیزات ماهواره، با توجه به رأی وحدت رویه شماره ۶۴۵ مورخ ۲۳ آذر ۱۳۷۸ هیأت عمومی دیوان عالی کشور، جرم نیست یا این موضوع (ماهواره) بر اساس رأی مذکور، خصوصاً قید جمله «به طور کلی هر چیزی که عفت عمومی را جریحه دار کند» هم مشمول موضوع رأی مذکور می باشد؟

پاسخ:

الف- نظراکثریت

نگهداری ماهواره مشمول رأی وحدت رویه مذکور نبوده و مستلزم مجازات می باشد.

ب- نظر اقلبت

چون رأی وحدت رویه شماره ۶۴۵ مورخ ۲۳ آذر ۱۳۷۸ با علم و اطلاع آن هیأت مبنی بر این که قانون نحوه مجازات اشخاصی که درامور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند [مصوب ۱۶ دی ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، مطرح است، در جلسه مذکور معاون دادستانی کل کشور هم به قانون مذکور استناد می کنند؛ اما با این وجود، مطابق هیأت عمومی دیوان عالی کشور، نگهداری طرح و نقاشی، نوار سینما، ویدیو و به طور کلی هر چیز دیگری که عفت عمومی را جریحه دار کند، جرم ندانسته و فقط حمل آن را مشمول مجازات دانسته است.

به نظر می رسد، نگهداری ماهواره هم مطابق رأی مذکور از جهت جریحه دار نمودن عفت عمومی مستوجب مجازات دانسته نشده است، مگر این که از جهات دیگر مثل قاچاق، قابل تعقیب باشد.

توجه: در خصوص مورد سئوال به نظر می رسد که بند «الف» ماده ۹ قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب ۲۳ بهمن ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی، به عنوان نص خاص، وجود دارد.

نظریه کمیسیون

رأی وحدت رویه شماره ۶۴۵ مورخ ۲۳ آذر ۱۳۷۸ هیأت عمومی دیوان عالی کشور که در ارتباط با ماده ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی- کتاب پنجم تعریزات و مجازات های بازدارنده صادر شده، ناظر به تجهیزات دریافت از ماهواره نیست بلکه نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره منطبق با بند «الف» ماده ۹ قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب ۱۳۷۳ می باشد.

منبع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره و وکالت پرونده‌ها

همچنین ببینید

دکتر محمد آشوری

دکتر محمد آشوری

شرح حال و رزومه دکتر محمد آشوری استاد آیین دادرسی کیفری و آشنایی با تحصیلات و کسب مدارج علمی استاد و آثار تألیفی و تحقیقی ایشان

پاسخی بگذارید