نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

اشکال اجرای حکم ضبط تلفن همراه حاوی فیلم و عکس مبتذل و مستهجن

نحوه حل مشکل عدم امکان اجرای حکم ضبط تلفن همراه به علت قابل بازیابی بودن فیلم و عکس مبتذل و مستهجن پاک سازی شده

کد نشست ۱۴۰۰-۸۵۹۶

صورت‌جلسه نشست قضائی ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ قضات شهر خرمدره در استان زنجان

موضوع: اجرای حکم ضبط تلفن همراه حاوی تصاویر منافی عفت

پرسش

خانم الف علیه آقای ب شکایتی دایر بر تهیه فیلم و عکس مبتذل و مستهجن و وسیله تهدید قرار دادن آن مطرح نموده است و پس از رسیدگی منتهی به دادنامه، محکوم شده است، قاضی صادر کننده حکم در متن رای اعلام نموده که تصاویر از تلفن‌های همراه محو و حذف گردد سپس تلفن‌های همراه به نفع دولت ضبط گردد.

در ادامه در مرحله اجرا تلفن های همراه جهت پاکسازی تصاویر مورد شکایت جهت ضبط تلفن همراه به پلیس فتا ارسال و پلیس فتا اعلام می‌نماید که در صورت پاکسازی و هرگونه اقدامی تصاویر قابل بازیابی و ریکاوری توسط هر شخص فنی می‌باشد و اعلام نموده جهت جلوگیری از سوء استفاده های آتی می‌بایست تلفن‌های همراه معدوم سازی گردد.

با توجه به مسئله فوق ارشاد فرمائید: آیا اجرای احکام کیفری مکلف است رای صادره در خصوص ضبط را اجرا نماید یا اینکه می‌بایست پس از وصول نتیجه از پلیس فتا موضوع را به دادگاه ارسال و کسب تکلیف نماید؟ مشکل به وجود آمده مشکل اجرایی است یا ابهام در رای؟ وظیفه دادگاه در این خصوص چیست؟ اگر مجدداً دادگاه بر ضبط اصرار نماید وظیفه قاضی اجرا چه می‌باشد؟

نظر اتفاقی

به استناد ماده ۲۱۵ و تبصره ۵ ماده ۱۹ از قانون مجازات اسلامی و مواد ۱۴۸ و ۵۰۶ از قانون آیین دادرسی کیفری ضبط اشیاء و اموالی که وسیله ارتکاب جرم بوده و یا از ارتکاب جرم تحصیل شده است از اختیارات قاضی رسیدگی کننده می‌باشد که به لحاظ نحوه وقوع جرم و اوضاع و احوال قضیه اتخاذ تصمیم خواهد شد.

از طرفی در مانحن فیه که تلفن همراه وسیله ارتکاب جرم سامانه رایانه‌ای و مخابراتی بوده است طبق ماده ۶۸۱ قانون آیین دادرسی کیفری قاضی موظف است با لحاظ نوع و میزان داده‌ها و نوع و تعداد سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نظر و نقش آنها در جرم ارتکابی، در مهلت متناسب و متعارف برای آنها تعیین تکلیف کند که مطابق با ماده ۶۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری که اعلام می‌دارد توقیف سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی متناسب با نوع و اهمیت و نقش آنها در ارتکاب جرم از طریق ضبط سامانه بلامانع اعلام شده است. مضافاً بر اینکه طبق ماده ۵۳۷ اجرای حکم ضبط از وظایف قاضی اجرای احکام کیفری می‌باشد.

از طرفی طبق ماده ۴۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری که اعلام می‌دارد هرگاه قاضی اجرای احکام کیفری، رأی صادره را از لحاظ قانونی لازم‌الاجراء نداند، مراتب را با اطلاع دادستان به دادگاه صادرکننده رأی قطعی اعلام و مطابق تصمیم دادگاه اقدام می‌کند.

در مانحن فیه نیز اجرای حکم ضبط و تحویل آن به سازمان امور تملیکی ممکن است موجب فروش تلفن همراه به اشخاص و بازیابی تصاویر گردد، پس در خصوص اینکه تصاویر محو و حذف گردد آیا می‌بایست صرفاً به صورت نرم افزاری تصاویر و فیلم حذف گردد یا اینکه از لحاظ سخت افزاری نیز می‌بایست محل ذخیره سازی نیز تخریب گردد، دارای ابهام بوده و مشکل در اجرای رای نمی‌باشد چون اجرای رای با مشکلی مواجه نیست در نتیجه مستنداً به ماده ۴۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری که اعلام می‌دارد رفع ابهام و اجمال از رأی با دادگاه صادرکننده رأی قطعی است، قاضی اجرا طبق ماده ۴۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری که اعلام می‌دارد هرگاه قاضی اجرای احکام کیفری، رأی صادره را از لحاظ قانونی لازم‌الاجراء نداند، مراتب را با اطلاع دادستان به دادگاه صادرکننده رأی قطعی اعلام می‌کند و پرونده را به لحاظ نظریه پلیس فتا به دادگاه ارسال و درخواست رفع ابهام از جهت تخریب قطعه ای که داخل تلفن همراه بوده و می‌بایست تخریب گردد به دادگاه ارسال می‌نماید که دادگاه نیز مستند به مواد ۴۹۷ و ۴۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری مکلف به رفع ابهام بوده النهایه قاضی اجرا وفق دستور دادگاه اقدام می‌نماید (در صورت صدور دستور تخریب قطعه یا ضبط تلفن همراه بدون تخریب قطعه مستنداً به ذیل ماده ۴۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری وفق دستور دادگاه اقدام می‌نماید).

نظر هیئت عالی

در فرض پرسش هر چند به نظر می‌رسد موجب قانونی جهت ضبط دستگاه تلفن همراه وجود ندارد با این وجود، بر فرض صحیح بودن صدور حکم به ضبط، موضوع از مصادیق اشکالات مربوط به اجرای رای بوده که مطابق قسمت اخیر ماده ۴۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ با تدبیر قاضی اجرای احکام کیفری باید مرتفع شود.

سامانه نشست های قضایی قضات

3.6/5 = (21 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=93206


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره سیروس کبیری

آقای حقوق
دانش آموخته حقوق
تلاشم بر آن است تا دانش حقوقی خود را در حل مشکلات اعضای سایت قضاوت آنلاین و انجمن مشاوره حقوقی آن بکار گیرم.
دیگر نوشته‌های من
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

یک دیدگاه

  1. Avatar photo
    سمیرا رجایی

    سلام
    با توجه به این که این روزها تقریبا همه افراد دارای حداقل یک دستگاه موبایل می باشند، آگاهی به موضوعاتی مانند پست منتشر شده بسیار ضروری است.
    ممنون و پاینده باشید.