خانه » کشکول » خاطرات قضایی » سزای روحانی از آسمان افتاده
سزای روحانی از آسمان افتاده
سزای روحانی از آسمان افتاده

سزای روحانی از آسمان افتاده

«محمد ابراهيم خان معمار باشي» ملقب به «وزير نظام» که مردي بسيار هوشيار و زيرک بود، از طرف «کامران ميرزا نايب السلطنه» (وزير جنگ ناصر الدين شاه) مدتي حکومت تهران را بر عهده داشت. در طول مدت حکومتش شهر تهران در …

نهايت نظم و آرامش بود. با مجازات هاي سختي که براي خاطيان و متخلفان وضع کرده بود هيچ کس ياراي دم زدن نداشت و تهراني ها از آرامش و آسايش کامل برخوردار بودند.

روزي يکي از اهالي تهران به وزير نظام شکايت کرد که چون عازم زيارت مشهد بودم، خانه ام را براي حفاظت و نگهداري به فلان روضه خوان دادم، اکنون که با خانواده ام از مشهد مراجعت کردم مرا به خانه راه نمي دهد. حرفش اين است که من متصرفم و تصرف قاطع ترين دليل مالکيت است. هر کس ادعا يي دارد، برود اثبات کند!

وزير نظام بر صحت ادعاي شاکي يقين حاصل کرد و روضهِ خوان غاصب را احضار نمود تا اسناد و مدارک تملک را ارايه نمايد. غاصب شانه بالا انداخت و گفت: «دليل و مدرک لازم ندارد، خانه مال من است زيرا متصرفم.»

حاکم گفت: «در تصرف تو بحثي نيست، فقط مي خواهم بدانم که چگونه آن را تصرف کردي؟»

غاصب مورد بحث که خيال مي کرد وزير نظام از صداي کلفت و اظهارات مقفي (۱) و مسجع (۲) و دليل تصرفش حساب مي برد با کمال بي پروايي جواب داد: «از آسمان افتادم توي خانه و متصرفم. از متصرف مدرک نمي خواهند.»

وزير نظام، ديگر تامل را جايز نديد و فرمان داد آن روحاني را همان جا به چوب بستند و آن قدر شلاق زدند تا از هوش رفت. آنگاه به ذيحق بودن مدعي، حکم داد و به غاصب، پس از آنکه به هوش آمد، چنين گفت: «هيچ مي داني که چرا به اين شدت مجازات شدي؟ خواستم به هوش باشي و بعد از اين هر وقت خواستي از آسمان بيفتي، به خانه ي خودت بيفتي نه خانه ي مردم! چرا بايد اين گونه افکار، آن هم نزد امثال شما باشد؟»

زيرنويس ها:

(۱) مقفي يا مقفا: (به ضم ميم و فتح قاف و تشديد وفا) کلام با قافيه، قافيه دار

(۲) کلام داراي سج

سجع: (مصدر ميمي) سخن مقفي گفتن، (اسم مصدر) موزون و مقفي بودن سخن

منبع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی علیرضا مرادی

Avatar
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی در سایت و تلگرام و قبول وکالت پرونده‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)