احمد متین دفتری

دکتر احمد متین دفتری

بیوگرافی دکتر احمد متین دفتری استاد آیین دادرسی مدنی

دكتر احمد متين دفتري، فرزند ميرزا هدايت الله وزير دفتر، در چهارم بهمن ماه ۱۲۷۵ (ش.) در تهران به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در مدرسه آلماني‌هاي تهران به پايان رساند. بعد از مدرسه عالي حقوق، ليسانس گرفت و براي ادامه تحصيل به سوئيس رفت. در دانشكده حقوق شهر لوزان، با ارائه پايان نامه دكتراي خود تحت عنوان «كليد استقلال اقتصادي، الغاي كاپيتولاسيون در ايران» موفق به دريافت درجه دكتراي حقوق شد. بين سالهاي ۱۰-۱۳۰۸ (ش.) در دادگاه هاي فرانسه، سوئيس و آلمان به كارآموزي و وكالت پرداخت.

در سال ۱۳۰۶ (ش.) پس از گشايش دادگستري نوين به استخدام رسمي دادگستري درآمد و تا سال ۱۳۱۸ (ش.) به ترتيب مدير، معاون، كفيل و عاقبت وزير دادگستری شد. در خلال فعاليت هاي قضايي خود، قوانين مهمي را براي تسهيل در كارها و امور قضايي دادگاه هاي كشور تدوين كرد كه اهم آنها عبارتند از: قانون تشكيلات دادگستري، قانون استخدام قضات، جلد دوم و سوم قانون مدني، قانون آيين دادرسي مدني، قانون امور حسبي، لايحه قانون كيفر و آيين دادرسي كيفري، قانون اجراي احكام و قانون تعديل مال‌الاجاره.

در سال ۱۳۱۲ (ش.) پس از يك دوره كوتاه كه تدريس نمي‌كرد، در مدارس نظام، مدرسه صنعتي، مدرسه عالي حقوق و علوم سياسي و سرانجام دانشكده حقوق دانشگاه تهران به عنوان استاد ثابت به تدريس مشغول شد و تا زمان بازنشستگي در سال ۴۸-۱۳۴۷ (ش.) به اين كار ادامه داد. درس اصلي او در آغاز تدريس، رويه قضايي بود، اما بعدها درس مشهور آيين دادرسی مدنی (اصول محاكمات حقوقي) را كه خود باني و تدوين كننده آن بود، تدريس مي‌كرد.

بخشي از سمت ها و عناوين علمي و قضايي دكتر متين دفتري عبارتند از: دومين وزير دادگستري نوين (۱۸-۱۳۱۵ ش.)، قاضي ديوان داوري بين المللي لاهه (۱۳۱۶ ش.)، داور حقوقي و نماينده دولت در جامعه ملل (۱۹۳۰ م.)، رئيس هيئت نمايندگي ايران در يازدهمين كنگره بين المللي جزايي و ششمين كنفرانس بين المللي حقوق جزايي و دومين كنفرانس بين المللي حقوق تطبيقي، استاد آكادمي حقوق بين المللي لاهه به مدت يك سال (۱۹۳۷ م.)، دادرس ديوان داوري لاهه به مدت شش سال (از ۱۹۳۹ م.) كه پس از پايان اين دوره، مجدداً به اين سمت انتخاب شد.

آثار تاليفي و تحقيقاتی و عبارتند از:

۱- محاكمات فوری

۲- آيين دادرسي مدني

۳- آيين دادرسي كيفري

۴- رساله‌هاي متعدد درباره جامعه بين المللي وسياست جزايي و سازمان ملل متفق

۵- كليد استقلال اقتصادي ايران

۶- الغاي كاپيتولاسيون در ايران (به زبان فرانسه)

دكتر احمد متين دفتري در تيرماه ۱۳۵۰ (ش.) در سن ۷۶ سالگي در تهران دار فاني را وداع گفت. پيكرش در قبرستان حضرت عبدالعظيم (س.) در تهران، به خاك سپرده شده است.

منبع: کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=9476


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن