آرای هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور حقوقی
آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور حقوقی

آرای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور در سال ۱۴۰۱ شمسی

هیات عمومی دیوان عالی کشور از سال ۱۳۰۷ هر سال تعدادی آرای وحدت رویه صادر می کند. این آرا تفسیر قضایی هیات از مقررات مورد اختلاف مراجع قضایی است که در مدت اعتبار مانند قوانین موضوعه مجلس معتبر و لازم الاجرا می باشند. براین اساس آگاهی از آن برای همکان بطور عام و حقوقدانان بطور خاص ضروری است.

از آنجایی که غالباً قوانین موخر بر آرای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور متضمن تفسیر هیأت عمومی دیوان عالی کشور از قوانین سابق نیز می باشد، در مواردی این آراء به استناد قوانی موخر التصویب نسخ ضمنی کلی یا جزیی می شوند. تعیین آرای معبتر و منسوخ مستلزم تطبیق آرا هیأت با قوانین موضوعه اخیر بوده که امری تخصصی است. به همین جهت در ستون وضعیت، اعتبار هر رای از جهت لازم الاجرا بودن، نسخ صریح یا ضمنی تمام یا بخشی از آن با لحاظ تحولات قانونگذاری مشخص می گردد.

شمارهتاریخعنوانموضوعمشاهدهوضعیت
۷۲۷۱۴۰۱/۹/۲۹صلاحیت ذاتیدعوای ابطال مصوبات موردی شورای اسلامی شهر که در امور شهرداری وضع می شود مشمول قسمت الف بند یک ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بوده و رسیدگی به آن در صلاحیت این دیوان است.متن رایمعتبر
۷۲۸۱۴۰۱/۱۱/۱۱رد دادرسصرف شکایت کیفری یکی از طرفین پرونده از قاضی رسدگی کننده تا زمانی که منجر به تعقیب وی نشود، به معنای «مطرح بودن دعوای کیفری» موضوع بند ث ماده ۴۲۱ قانون آیین دادرسی نبوده و در از جهات رد دادرس نیست.متن رایمعتبر
۸۲۹۱۴۰۱/۱۲/۱۶صلاحیت ذاتیدعوای الزم به تنظیم رسند رسمی مال غیرمنقول به عنوان مهریه موضوع سند نکاحیه از سوی زوجه علیه متعهد ثالث که زوج طرف دعوا نباشد، یک دعوای حقوقی [نه خانوادگی] است که از صلاحیت ذاتی دادگاه خانواده به عنوان یک مرجع اختصاصی و دارای صلاحیت استثنایی خارج بوده و مطابق اصل در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است.متن رایمعتبر

توجه! سایر آرای وحدت رویه سال ۱۴۰۱ اضافه خواهد شد.

4/5 = (3 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=95393


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

۳ دیدگاهها

 1. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین
  رستم حسینی نسب

  سلام
  ایده تهیه مشخصات آرای وحدت رویه سالانه به همراه چکیده هر یک رأی و لینک دسترسی به متن کامل آن بسیار کاربردی و مفید است چرا که با مراجعه به یک صفحه به کلیه آرای یک سال دسترسی داشته و با مطالعه چکیده به شأن نروزل آن پی می بریم.
  لطفا نسبت به درج سایر آرای نیز اقدام نمایید.
  پیرو باشید

 2. Avatar photo

  درود
  از آنجایی که خودم لیسانس حقوق هستم و و با یکی از وب سایت ها در حوزه آی تی نیز کار می کنم، بخوبی می دانم که از یک طرف تهیه چنین جدولی زمان بر است و از طرف دیگر بسیار کاربرد دارد.
  از این که وقت ارزشمند خود را صرف اطلاع رسانی به بازدکنندگان سایت صرف می کنید بسیار ممنونم.

 3. Avatar photo
  سیاوش خسروی

  آقا حرف نداره، بسیار عالی است
  فقط ادامه دهید