پاسخ به: شیوه های جلب محکوم علیه برای اجرای حکم حقوقی

#38525
وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2015/09/07

  با درود

  در ارتباط با پرونده حقوقی شما مشخص نیست که با لحاظ مواد 1 و 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، اگر محکوم علیه اموالی دارد، چرا به جای توقیف و فروش آن ها و پرداخت محکوم به از این محل، حکم جلب وی صادر شده است؟

  پیشنهاد بنده در این خصوص این است که به جای تلاش جهت جلب وی، نسبت به معرفی اموال او به اجرای احکام برای توقیف و مزایده و تأمین محکوم به اقدام نمایید.

  بخش دوم سئوال شما کمی مبهم است زیرا اگر دادگاه بدوی حکم محکومیت کیفری متهم را به نفع شما صادر کرد، چطور در دادگاه تجدیدنظر قرار نقض شد، در حالی که باید حکم دادگاه بدوی مورد رسیدگی قرار می گرفت.

  از آنجایی که در مورد علت این مغایریت توضیحی در سئوال بیان ننمودید نمی توان اعلام نظری کرد مضافاً این که مشخص نکردید که آیا پرونده کیفری هنوز مطرح رسیدگی است یا خیر و در صورت مطرح بودن، در کدام دادگاه؟

  مسلماً با توجه به این که در این پرونده متهم / محکوم علیه با ایداع وثیقه و صدور قرار قبولی آن آزاد است، نمی توان وی را بابت این پرونده جلب کرد اما با توجه به حکم جلب پرونده حقوقی، در صورتی که جلسه ای در دادگاه کیفری تشکیل و نامبرده حاضر شود، می توانید با نشان دادن حکم جلب وی به مأموران مستقر در دادگستری، محکوم علیه را جلب و تا تحت الحفظ به اجرای احکام حقوقی اعزام نمایند.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی