پاسخ به: دعوای ابطال سند وقف و قرارداد خرید و فروش و اجاره عین موقوفه

#42749
ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2019/03/29

  با سلام

  بدون مطالعه پرونده و اطلاع کامل از دلایل هریک از طرفین نمی توان اعلام نظر دقیقی نمود، خاصه آن که، اگر ملک طلق بوده و خریدار اقدام به خرید آن نموده، چه نیازی به تنظیم اجاره نامه با متوفی وقف بود و مهم تر این که، اگر مدعی مالکیت ملک را طلق دانسته چرا در قرارداد بیع با خریدار به وقفیت اشاره نموده است؟!

  به نظر باید با توجه به آگهی ثبت اسناد و املاک و دلایل دیگر نسبت به طرح دعوای ابطال سند وقفی ملک اقدام و متعاقب آن قرارداد بیع را اصلاح و (حسب رویه برخی از قضات در صورت اختلاف در مالکیت) نسبت به اثبات عقد بیع اقدام نمود.

  در دعوای ابطال سند وقفیت طرح آن حسب مورد علیه متوفی وقف و سازمان اوقاف و امور خریه کافی بوده و دیگر نیازی به اقامه آن علیه اداره ثبت و املاک محل استقرار ملک نیست.

  لازمه رسیدگی به دعوای ابطال سند وقفیت، رسیدگی به مالکیت یا وقفیت است که از سوی هر یک از طرفین مطرح می شود و به نظر نمی رسید که نیاز به طرح دعوای مستقل برای هریک باشد.

  این که بیان شد برخی قضات طرح دعوای اثبات مالکیت را ضروری می دانند، در فرضی است که مستند مالکیت ملک سند عادی باشد نه رسمی.

  توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر حتماً « فایل صوتی کارگاه آموزشی مباحث حقوقی دعاوی وقف، مهدی ندافیان» را دانلود و با  دقت گوش کنید تا با انواع دعاوی مرتبط با وقف و استدلال های قضات در خصوص فوق آشنا شوید.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی