پاسخ به: مقامات قبول کننده درخواست اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری

#45465
لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
 • مدیرکل انجمن
  تاریخ عضویت: 2015/09/03

  با سلام

  مسلماً اگر صرفاً دلیل ایشان همان استدلال بیان شده در پاسخ شما باشد، صحیح نیست، چرا که، با توجه به حجم زیاد پرونده های موجود در مراجع قضایی، افزایش ورودی هر سال نسبت به سال قبل، آمارگرایی در قوه قضاییه که از یک طرف فرصت مطالعه علمی را از قضات سلب و از طرف دیگر مجال رسیدگی لازم به پرونده ها را به آن ها نمی دهد و در غالب موارد موجب کاهش دقت نظر آنان در تصمیمات متخذه می شود، تماماً از جمله آفات های اصلی نزول کیفی آراء قضایی محسوب که وقوع اشتباه در تصمیمات قضایی در چنین اتمسفری، اجتناب ناپذیر است. سخنان اخیر رئیس قوه قضاییه در چرایی وجود اختلاف شدید دیدگاه قضایی در آرای مراجع بدوی و تجدیدنظر به گونه ای تأکید بر وجود همین امر است.

  علاوه بر نکته مزبور، جهت اعاده دادرسی موضوع ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری نه به علت «خلاف قانونی بودن رأی»، بلکه به لحاظ «خلاف شرع بَیِّن بودن آن» است که در ماده 482 این قانون با بیان «مسلمات فقه» بدان تصریح شده است.

  مسلمات فقه و شرع در جرائم رایانه ای وکلاهبرداری اینترنتی

  اگر امتناع ذکرشده بدون جهت قانونی باشد، استنکاف از احقاق حق محسوب و با توجه به بند 5 ماده 16 قانون نظارت بر رفتار قضایت قابل  تعقیب انتظامی در دادسرای انتظامی قضات و به موجب ماده 597 قانون مجازات اسلامی تعزیرات قابل تعقیب قضایی در دادسرای کارکنان دولت است.

  برای تنظیم درخواست اعاده دادرسی فوق العاده با آقای علیرضا مرادی – قاضی سابق دادگستری و وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز از طریق شماره 6004-675-0939 تماس حاصل نمایید.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی