پاسخ به: مجازات استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگری

#68152
وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2015/09/07

  با درود

  اوراق دفترچه بیمه درمانی صادر از سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی کارکنان دولت، خدمات درمانی فرهنگیان، سازمان نیروهای مسلح، سازمان بیمه سلامت ایران، بیمه خدمات روستایی و غیره در حکم اوراق بهادار دولتی بوده که هر گونه استفاده غیرمجاز از آن، حسب مورد در قوانین مرجع صدور و یا قوانین موضوعه کیفری جرم و قابل مجازات است.

  به عنوان مثال، استفاده از دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از سوی شخصی غیر از صاحب آن که با استناد به اسناد و گواهی های خلاف واقع و یا توسل به عناوین و وسایل تقلبی صورت گیرد، مطابق ماده ۹۷ قانون تأمین اجتماعی مصوب 3 تیر 1354 مجلس شورای ملی با اصلاحات و الحاقات بعدی جرم محسوب و برای آن در مرتبه اول جزای نقدی و در صورت تکرار حبس تعیین می شود.

  مع الوصف، هرچند که پدر شما در هنگام مراجعه به بیمارستان مربوطه از دفترچه شخص دیگری برای معاینه و عملیات درمانی استفاده نمود و به این جهت هویتی که برای ایشان در اسناد و مدارک موجود در پرونده بالینی وی در بیمارستان فوق ثبت شده، به نام صاحب دفترچه است و در نتیجه مرتکب جرم شده است لکن از آنجایی که تاکنون این جرم کشف و مورد تعقیب قرار نگرفته است، عمل وی با توجه به ماده 105 قانون مجازات اسلامی مشمول مرور شده و قابل تعقیب جزایی نیست.

  با وجود عدم امکان تعقیب پدر شما، این حق برای مرجع صادر کننده دفترچه وجود دارد تا نسبت به مطالبه هزینه های درمانی پرداختی از محل دفترچه به عنوان خسارت اقدام کند.

  بنابه‌مراتب، گزینه نخست شما آن است کهف موضوع را به مرجع صادرکننده دفترچه اطلاع داده و با اعلام آمادگی، نسبت به پرداخت زیان های مالی وارده و پرداخت آن، از این مرجع درخواست کنید تا طی شرحی مراتب را به بیمارستان مربوطه اعلام و بیمارستان نیز به هنگام ارسال سوابق به مرجع مخاطب مورد نظر، نسبت به اصلاح هویت صاحب پرونده اقدام نماید.

  بدیهی است در صورت امتناع هر یک از مراجع فوق، گریزی جز طرح دعوای الزام به اصلاح هویت بیمار در اوراق پرونده بالینی نخواهدبود.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی