پاسخ به: مجازات جرح با چاقو و شرایط دفاع مشروع در آن

#75675
وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2015/09/07

  با درود

  ضمن ابراز تأسف از شرایط پیش آمده، پاسخ سئوالات شما به شرح زیر بیان می شود:

  1- نسبت به مجازات مرتکب جرم جرح عمدی با چاقو، در قبل 2 تا 5 سال حبس بود اما به موجب بند «الف» ماده 1 قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب 23 اردیبهشت 1399 مجلس شورای اسلامی» این مجازات به حبس درجه شش یعنی حبس از  6 ماه تا 2 سال کاهش یافت.

  تعیین میزان حداقل و حداکثر فوق، تبدیل آن به  مجازات دیگر، تعویق صدور حکم و تعلیق اجرای مجازات با مقام قضایی دادگاه رسیدگی کننده به پرونده حسب مورد دادگاه بدوی و تجدیدنظر است.

  با توجه به این که ایراد جرح با چاقو می تواند از یک خراش ساده تا شدیدترین جراحات باشد که در سئوال شما به آن اشاره نگردید، نمی توان بیش از این توضیحی در این خصوص ارائه نمود.

  2- شرایط دفاع مشروع در ماده 156 قانون مجازات اسلامی بیان شده است.

  هر چند برخی شرایطی اولیه که در صدر ماده مزبور بیان شد در عمل همسر شما وجود دارد اما به نظر نمی رسد که اقدام شما متناسب با خطر صور گرفته بوده باشد بلکه شدید محسوب و در نتیجه عمل شما از دفاع مشروع خارج است.

  توجه داشته باشید که اعلام نظر دقیق در این خصوص نیازمند اطلاع از جزئیات پرونده است و پاسخ مزبور صرفاً بر اساس توضیحات شما در متن سوال بیان شد.

  3- قطع نظر از شرایط پیش گفته، نظر به روابط شاکی و متهم، شرایطی که همسر شما ایجاد نمود، سوابق پرونده های کیفری قبلی و شدت تأثیر منفی درخواست غیرمتعارف ایشان از شما که در روابط زناشویی نوعی خشونت جنسی و از دیدگاهی آزار جنسی محسوب می گردد و اگر تا حدودی کیفیت دفاع خود را تغییر داده و به دلایل ذکر شده در توضیح بخوبی استناد کنید، می توانید از مکانیزم های ارفاقی در قانون مجازات اسلامی از جمله «تخفیف و تبدیل حبس به مجازات دیگر متناسب با شرایط شما، تعویق صدور حکم مجازات و تعلیق اجری مجازات حبس استفاده نمایید.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی