پاسخ به: مجازات دفن جسد بدون مجوز پزشک

#79320
ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2019/03/29

  با سلام

  پاسخ سئوال های شما به قرار زیر بیان می شود:

  1- پزشک اورژانس 115 حق تشخیص فوت اشخاصی که به مرگ طبیعی از دنیا می روند را دارا می باشد. نامبرده مکلف است در صورت تشخیص قطعی مرگ، مراتب را صورتجلسه/گزارش و تصویری از آن را به اولیای دم تحویل نماید تا بتوانند با ارائه آن به شهرداری جواز دفن جسد در گورستان را صادر کند.

  لازم به ذکر است که جواز دفن را پزشکن عمومی و متخصص در موارد مرگ طبیعی و دادپزشک و پزشک قانونی در تمامی موارد می توانند صادر کنند لکن پزشکان عمومی و متخصص که در سابق می توانستند در سر نسخه شخصی جواز دفن صادر نمایند، اینک باید در فرم های سه برگی مخصوصی که سازمان پزشکی قانونی تهیه و به درخواست آنان از سوی مراکز پزشکی قانونی شهر در اختیارشان قرار می گیرد، صادر نمایند.

  2- دفن جنازه بدون رعایت نظامات، از مصادیق جرایم هتک حرمت علیه اموات محسوب که به موجب ماده 635 قانون مجازات اسلامی تعزیرات جرم و قابل مجازات است.

  باید در نظر داست، هر چند سالانه تعدادی از متوفیانی که به مرگ طبیعی فوت می کنند، بدون صدور هر گونه جواز دفن می شوند لکن تا زمانی که شکایت نشود، موضوع از سوی مراجع قضایی پیگیری نمی گردد.

  3و4- در ارتباط با سئوال سوم معین نیست کدام وظیفه منظور است و نسبت به سئوال چهارم نیز مشخص نیست کدام ادعا و در کدام موارد مقصود می باشد. به همین جهات امکان اعلام نظر تا زمان رفع نقص وجود ندارد.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی