پاسخ به: اعتراض به تقسیم زمین زراعی مشاع ورثه ای

#93922
وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2015/09/07

  با سلام و تبریک متقابل سال جدید

  تقسیم اموال مشاع بر حسب مورد ممکن است «به تراضی/ افراز، تعدیل، رد، استقراع/ قرعه و اجبار» صورت گیرد.

  هرگاه تقسیم به تراضی طبق مقررات انجام، تقسیم نامه تنظیم و طرفین با رضایت ذیل آن را امضاء نمایند، با لحاظ این که اصولاً در تقسیم ملاحظاتی از نظر کمیت و کیفیت و موقعیت جغرافیایی ملک در نظر گرفته می شود و فرض بر آن است که طرفین با علم به وضعیت مال حاضر به قبول تقسیم و امضاء تقسیم نامه شدند، با توجه به اصل و لزوم صحت قراردادهای خصوصی و در اجرای ماده 10 و 219 قانون مدنی تقسیم نامه میان طرفین آن لازم و معتبر است. در نتیجه اصولاً اعتراص به آن با طرح ادعاهایی نظیر غیر عادلانه بودن تقسیم، غیر قابل استفاده بودن حصه اختصاص یافته و نامرغوب آن قابل پذیریش نخواهد بود.

  با نظر داشت این که، اعلام نظر دقیق نسبت به سئوال شما نیازمند اطلاع از جزئیات نحوه وقوع تقسیم و محتوای تقسیم نامه تنظمی است، لکن به صورت کلی می توان گفت؛ با توجه به ماده 326 قانون امور حسبی ناظر به مواد 599 ، 600 و 601 قانون مدنی، در صورت وجود دلایل مثبت بر وجود عیب در تقسیم و یا تقسیم قسمت به غلط، می توانید «ابطال تقسیم نامه و درخواست تقسیم ترکه بر اساس مقررات قانون امور حسبی» و قانونی مدنی را از دادگاه به عمل آورید.

  علیهذا، با توجه به این که در بخشی از سئوال شما بیان شد « …دادسرا به دعوی تقسیم مجدد زمین مشاع بصورت تعدیل …» رسیدگی کند، مشخص نیست چرا یک مرجع کیفری باید به دعوای حقوقی رسیدگی کند.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی