پاسخ به: خودداری مالکین از شرکت در جلسه مجمع عمومی و قبول مدیریت ساختمان

#94549
ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
 • مدیر انجمن
  تاریخ عضویت: 2019/03/29

  با سلام

  مطابق ماده 16 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها، مدیران حق استعفاء دارند. در تبصره ماده مزبور آمده که در صورت استعفاء مدیر، مجمع عمومی فوق العاده ساختمان باید برای تعیین عضو جایگزین تشکیل شود.

  در تبصره ماده 8 آیین نامه فوق بیان شد اگر در جلسه دوم تجدید شده، اکثریت لازم برای هر یک از مجامع عمومی و فوق العاده حاصل نشود، تصمیم گیری با اکثریت عده حاضر صورت می گیرد.

  بنا به مراتب، استعفاء مدیران منع قانونی ندارد. شیوه خاصی نیز برای آن در قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن پیش بینی نشده است. لذا می توان در برگ عادی و نصب آن در تابلوی اعلانات ساختمان و یا اگر ساختمان دارای گروه واتس اپ و تلگرام باشد، با انتشار متن استعفاء در این گروه ها صورت گیرد و ضرورتی به ارسال اظهارنامه رسمی نیست، مگر این که ساختمان دارای اساسنامه باشد و برای نحوه اعلام و ابلاغ استعفاء مدیران کیفیت خاصی را پیش بینی نموده باشد که باید به همان نحو صورت گیرد.

  مع الوصف، با توجه به این که، قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن که نزدیک به 60 سال از عمر می گذرد، حکم موضوعات بسیاری از موارد مبتلاء را در بر ندارد و با لحاظ  عدم همکاری مالکین ساختمان در تشکیل مجمع عمومی و این که استعفاء مدیران و عدم تعیین جایگزین آنان می تواند منجر به بلاتکلیفی اداره امور ساختمان شود که این امر می تواند موجب خساراتی به ساختمان و مالکین گردد، بهتر آن است مدیران فعلی ضمن ادامه مدیریت، با استناد به ماده 8 قانون تملک آپارتمان ها و بند ب ماده 11 و ماده 16 آیین نامه این قانون از دادگاه درخواست «الزام مالکین به تشکیل مجمع عمومی ساختمان و تعیین هیأت مدیره جدید» را نمایند. در متن دادخواست به اتمام مدت مدیریت و  عدم تمایل آنان به ادامه کار، شرح کیفیت امتناع مالکین برای تشکیل جلسه مجامع عمومی و فوق العاده به همراه دلایل اثبات این موارد قید و استناد شود.

  پیشنهاد می شود تاپیک «امتناع مالکین آپارتمان ها از قبول مدیریت ساختمان» که مرتبط با سئوال شما می باشد را نیز مطالعه نمایید.

  امتیاز شما به مطلب

  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی