نتایج جستجو برای 'مطالبه مهریه'

در حال نمایش 10 نتیجه ( از کل 18 )
  • نویسنده
    نتایج جستجو
  • #81402
    آواتار حقوقی قضاوت آنلاینbehdad13
    • مشارکت‌کننده

      قسمت اول رو یادم رفت اعلام کنم

      ملاک صلاحیت دادخواست منوط به زمان طرح هست درسته؟ اول اینکه هنوز نمی‌تونم دلیلی بر اینکه دستور موقت استرداد طفل چرا به شوری ارجاع شده پیدا کنم، دوم اینکه بعد معطلی در شوری و اومدن به شعبه حقوقی (شعبه خانواده در حوزه قضایی وجود نداره و صلاحیت با حقوقی هست) در حالی که آدرس خوانده در زمان طرح درخواست دستور موقت همان مقر درحال رسیدگی هست، چجوری فقط با ادعای وکیل خوانده مبنی بر سکونت موکل در شهر دیگر به استناد آدرس ثنای دادخواست مطالبه مهریه، قاضی شعبه در انشای رای به عدم صلاحیت محلی طبق ادعای وکیل خوانده و اذعان خواهان! قرار صادر نموده (اذعانی نکردم و اتفاقا اعتراض کردم به این عدم رسیدگی و با گرفتن برگه اظهارات به دست خط خودم نوشته و درخواست تامین دلیل محل سکونت زوجه نمودم)

      جالب اینکه در همون هفته تجدید نظرخواهی از پرونده مطالبه نفقه زوجه اومد به همون شعبه در حالی که آدرس زوجه (تجدید نظرخوانده) و من (تجدید نظرخواه) مربوط به شهر دیگری بود اما قبول نکردن و حتی با وجود صادر شدن حکم تمکین، تجدید نظرخواهی رو رد کردن و یا اینکه بنده درخواست صدور نیابت قضایی ملاقات طفل به استناد آدرس هر ۳ نفر به شهر خودم نمودم که قاضی مربوطه رد کرده و دلیلش رو سکونت واقعی زوجه در اون شهر اعلام نمودن در نفقه طفل هم رای شوری بصورت زیر دادخواست خانم … به ولایت از فرزند مشترک بنام … فرزند آقای … وارد بوده و … اینم یک نمونه دیگه از نقض حقوق ولایت قهری درحالی که با توجه به خواهان بودن طفل خوانده بودن بنده و نمایندگی زوجه نسبت به طفل بنظر باید این جوری انشا می شد:

      دادخواست آقای (طفل) با نمایندگی خانم (زوجه) به طرفیت زوج مبنی بر مطالبه نفقه طبق ماده ۶ حمایت خانوده و ۳۳ مورد دیگه همانند این!

      این‌ موارد با توجه به اینکه در شهر دیگری بوده و مستلزم زمان و هزینه جهت عدالت خواهی هستن، که عدالت خواهی هم پاسخ گو نشد و رای‌ها تایید شد با شکایت علیه قاضی که ضمانت اصلاح رای نداره (نفقه طفل بکنار چون دِین هست) قابل جبران هست؟

      و اینکه با توجه به ماده ۶ حمایت خانواده که میگه ابتدا ضرورت مورد بررسی قرار گیرد، منظور مگه موضوع حضانت نیست؟ چرا هنوز بعد از تموم شدن دادخواست‌های قابل طرح در مورد حضانت تصمیمی متخذ نشده؟ در حالی که زوجه به عللی مشخص فاقد صلاحیت هست اما رسیدگی واقعا جانب دارانه هستن چرا که حسب ماده ۴۲ حمایت خانواده، حتی مادر حضانتم داشته باشه حق خارج کردن طفل از شهر محل سکونت رو نداره مگر به حکم قانون ایشون حضانت ندارن حکم قانون رو چجوری داشته باشن؟

      طفل رو با وجود محکومیت به ملاقات، هیچ موقع نیاورن ببینم، ۹ ماهه حتی نزاشتن بصورت تلفنی صحبت کنم، کاملا از مکان و نوع نگهداری طفل بی‌خبرم، با وجود جرایمی مثل سرقت و تخریب و تهدید و فروش مال غیر سر زده از طرفین هم تنها ۴ دادخواست از جانب من طرح شده که یکی تمکین یکی ملاقات و دوتا حضانت هست مهریه هم پرداخت شده، اما هنوزم با وجود بردن جهازیه دادخواست استرداد چهارم هم ارائه شد، واقعا باید طفل رو به فشار روانی که ایجاد می‌کنن بفروشم؟

       

      #79704
      آواتار حقوقی قضاوت آنلاینtavasoli
      • مشارکت‌کننده

        بسمه تعالی

        از موارد هم مطالبه مهریه همین سوال است که باید با اصولی منطقی به نتیجه برسیم، لذا خدمت شما عزیزان عرض کنم:

        مهریه نوعی طلب مال است که پرداخت آن چنانچه مشروط به چیزی نشده باشد و یا توافقی در مابه ازاء نشده باشد و یا فسخ نکاح صورت نگرفته باشد، در هر زمان توسط زوجه قابل مطالبه است و حتی برای وراث نیز همین حق باقیست که برای مطالبه مهریه زوجه وفات یافته اقدام کنند و مطالبه نمایند.

        در بسیاری موارد دیده شده بعد از فوت زوجه، پدر و مادرش اقدام و حق را مطالبه و مهریه را گرفته اند، لذا تفاوتی نمی کند که طلاق صورت گرفته باشد یا خیر، مدت زمانی بر آن گذشته باشد یا خیر یا این که زوجه زنده باشد یا در قید حیات نباشد، زیرا مانند چکی است که بدهکار به طلبکار داده باشد و تعلق چک به دارنده  همان طوریست که  مهریه به زوجه دارد.

        چرا که از حقوق متعلقه و لازم الاجرای زوجه است که در یک عقد لازم منعقده گردیده.

        #78548
        ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
        • مدیر انجمن

          چنانچه مهریه در ازای اجرای صیغه طلاق بذل نشده باشد یا به هر نحو دیگری صلح نشده یا اقرار به دریافت نشده باشد و طلاق با بذل قسمتی هر چند کوچک از مهر واقع شده باشد ، هر زمان قابل مطالبه است.

          به موارد فوق باید عدم ابراء مهریه در قبل از طلاق را نیز اضافه نمود. به این معنی که اگر زوجه از زمان عقد تا قبل از طلاق، مهریه مورد تعهد زوج را به وی ابراء نکرده باشد، حق مطالبه مهریه را خواهد داشت.

          #78534
          آواتار حقوقی قضاوت آنلاینreza_zarinsadaf@yahoo.com
          • مشارکت‌کننده

            چنانچه مهریه در ازای اجرای صیغه طلاق بذل نشده باشد یا به هر نحو دیگری صلح نشده یا اقرار به دریافت نشده باشد و طلاق با بذل قسمتی هر چند کوچک از مهر واقع شده باشد ، هر زمان قابل مطالبه است.

            #78037
            آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsahar99
            • مشارکت‌کننده

              در طلاق، زوجین باید در خصوص پرداخت مهریه با هم توافق کنند.

              زن پس از ازدواج، چه در دوران زندگی زناشویی و چه در هنگام طلاق و حتی پس از طلاق نیز می تواند مهریه را مطالبه نماید.

              #77804
              آواتار حقوقی قضاوت آنلاینseidi1266
              • مشارکت‌کننده

                با سلام و خسته نباشید

                سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

                زوجه مهریه خود رو از طریق اداره اجرای اسناد رسمی به اجرا گذاشته و از بابت سکه ها یه قطعه زمین توقیف کرده که پس از طی مراحل مزایده، با توجه به این که کسی در مزایده شرکت نکرد، زوجه خود برنده مزایده شده و پیش سند نیز صادر و جهت تنظیم سند به دفترخانه ارجاع شد.

                دفتر خانه جهت تنظیم سند از شهرداری و دارایی استعلام گرفته ولی چون زوج برای زمین مذکور درخواست پروانه کرده بود و به شهرداری بدهکار است، شهرداری جهت تنظیم سند نامه نداد و ما هم پول پرداخت بدهی شهرداری رو نداشتیم لذا تو این مرحله موندیم.مطالبه مهریه

                حالا زوج آمده تو زمین بتن ریزی کرده و اسکلت بندی 2 طبقه رو انجام داده و داره ساخت و ساز می کنه و شنیدیم که داره پیش فروش می کنه.

                سوالی که داشتم اینه که، راه حل ماچیه و چه جور می تونیم توقف عملیات ساختمانی رو بگیریم و مرجع صالح کجاست؟

                چون ثبت می گه بما ارتباطی نداره، ما باید چه کاری انجام بدیم ممنون از شم ا?

                #76308
                وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
                • مدیر انجمن

                  با درود

                  1- به حکم بند ب ماده 113 قانون برنامه پنچ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، زوجه برای مطالبه مهریه باید ابتداء به ساکن از طریق اجرای ثبت اقدام شود که لازم آن، مراجعه قبلی به دفتر ازدواج مربوطه و درخواست صدور اجراییه به میزان دلخواه هاز مهریه برای اجراء و صدور اجراییه و تقدیم آن به اجرای ثبت اسناد و املاک محل است.

                  2- هرچند الزام قانونی فوق ناظر به مراجعه اولیه زوجه به اجرای ثبت است لکن دلالتی بر وصول یکجای مهریه نداشته، در نتیجه منعی قانونی در مطالبه بخشی از مهریه از اجرای ثبت اسناد و املاک و مابقی از دادگاه و یا به کیفیتی که در سئوال بیان شد، وجود ندارد.

                  3- با توجه به ماده 131 (اصلاحى 1373/12/28) قانون ثبت اسناد و املاک کشور با اصلاحات و الحاقات بعدى، پرداخت پنج درصد حق الاجرای ثبت بر عهده متعهد علیه سند قرار دارد که این امر از محاسن مراجعه زوجه به اجرای ثبت است.

                  4- چنانچه اجرای ثبت نتواند ظرف مدت 2 ماه از تقاضای اجرا، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند اقدام کند یا ظرف مدت 6 ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، زوجه می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند و دریافت گواهی موضوع بند (ب) ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه برای مطالبه مهریه با لحاظ بند ج ماده 9 قانون شوراي حل اختلاف و همچنین بند 6 ماده ۴ قانون حمایت خانواده حسب مورد به شورای حل اختلاف و دادگاه خانواده رجوع کند.

                  توصیه می شود مطالب زیر را حتماً مطالعه نمایید:

                  شرایط طرح دعوای مطالبه دین موضوع سند رسمی لازم الاجرای ثبتی در دادگاه

                  آیین نامه اجرایی شناسایی و توقیف اموال مدیون در اجرای مفاد اسناد رسمی

                  آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای ثبتی

                  #76247
                  آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsabzivand
                  • مشارکت‌کننده

                    سلام

                    همسر دختر بنده با وجود دو تا بچه خرد سال به ابن دلیل که ادعا دارند در این زندگی خوشحال نیستند، تقاضای طلاق دارد و زندگی را ترک کرده و در محل دیگری با خانم دیگری شروع به زندگی کرده و حتی حاضر به پرداخت نصف هزینه واقعی نگهداری فرزندان مشترک نیست.

                    دخترم می خواد مهریه اش را نه صورت یکجا بلکه هر چند سال یکبار در حد هزینه فرزندان مشترک وصول کند، آیا چنین چیزی ممکن است؟

                    شوهر ایشان آپارتمان دارد اما ممکن است به فرد امین دیگری واگذار کند، آیا در صورت مراجعه به اجرای ثبت و عدم امکان معرفی مال، خود ایشان باید پنج درصد حق الاجرای ثبت را بپردازد؟

                    آیا اینکه دادگاه دادخواست نمی پذیرد و اول باید به اجرای ثبت رفت، صجت دارد؟

                    #74799
                    آواتار حقوقی قضاوت آنلاینr.ansari
                    • مشارکت‌کننده

                      سلام، وقتتون بخیر

                      من یک سوالی برام پیش اومده.

                      من الان می خوام عقد کنم، خانواده دختر مهریه بالا میخوان، ولی خود دختر به من گفته که به من یه نامه با دست خط خودش و انگشت می کنه که من مهریتو می بخشم.

                      الان توی نامه باید نکات خاصی نوشته بشه، مثلاً این نامه به خودی خود محکم هست؟

                      سرکار خانم …… فرزند …… به شماره شناسنامه ……… و کد ملی ………… و به آدرس سکونت …………………….. زوجه سند نکاحیه شماره ………. به موجب این سند اقرار نمودند، تمامی مهریه مندرج در سند نکاحیه فوق الذکر را به همسر خود جناب آقای …….. فرزند ………. به شماره شناسنامه …… و کد ملی …………. ابرا نموده و ذمه زوج درخصوص پرداخت مهریه به زوجه بری گردیده و زوجه در این خصوص حق هیچگونه مطالبه ای را نخواهد داشت.

                      ضمناً زوجه حق هرگونه ادعا و اعتراض احتمالی را از خود سلب و ساقط نمود.

                      وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
                      • مدیر انجمن

                        با درود

                        مطالبه مهریه از ماترک متوفی تعارضی با قیمومت فرزندان متوفی ندارد لکن باید توجه نمایید که، از آنجایی که پدر همسر شما به عنوان جد پدری فرزندان مشترک در قید حیات است، در شرایط عادی برای فرزندان قیم تعیین نمی شود.

                        برای اطلاعات بیشتر به تاپیک:

                        حضانت و قیمومت فرزندان توسط مادر در زمان حیات جد پدری

                        و نیز پست:

                        فرم تقاضای ضم امین به ولی قهری به درخواست مادر صغیر از دادستان عمومی

                        مراجعه کنید.

                      در حال نمایش 10 نتیجه ( از کل 18 )