آثار حکم دعوای متقابل در دعوای اصلی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #66279
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینcraft123
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2018/08/20

    با سلام و احترام
    در صورتی که دادگاه دعوای تقابل را بپذیرد و رای له خواهان این دعوا صادر کند، آیا لزوما باید حکم به بی حقی خوانده دعوی تقابل (خواهان دعوی اصلی) صادر نماید یا این که این دو هیچ ملازمه ای با هم نداشته و می تواند هم در خصوص دعوای تقابل رای له صادر نماید و از آن طرف هم، نسبت به دعوای اصلی رای له خواهان دعوی اصلی صادر کند؟

    ممنون

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #66508
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/08/20

     با درود

     با نظر داشت قسمت اخیر ماده 141 قانون آیین دادرسی مدنی، آثار هر یک از دعاوی متقابل و اصلی را باید به صورت موردی بررسی نمود که ممکن است جزیی و یا کلی باشد.

     صدور حکم به نفع خواهان دعوای متقابل ملازمه‌ای با صدور حکم به بی حقی یا رد عوای خواهان اصلی داشته و یا این تلازم نسبت به بخشی از خواسته وی باشد و بالعکس.

     به عنوان مثال، اگر خواهان دعوای اصلی، مبادر به اقامه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی انتقال ملک علیه خوانده نماید و در مقابل خوانده نیز مبادرت به طرح دعوای متقابل بطلان معامله کند، صدور حکم به نفع خواهان هر دعوی ملازمه با رد دعوای خواهان دیگر دارد.

     بنابه مراتب، از آنجایی که در سئوال به خواسته‌های دعاوی اصلی و متقابل اشاره ای نگردید، نمی توان آثار صدور حکم به نفع خواهان دعوای تقابل را در دعوای اصلی تعیین کرد.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.