تازه های سایت

آیا جرم جعل سند و استفاده از سند مجعول با فتوکپی سند عادی ثابت می شود؟

این جستار شامل 2 پاسخ ، و دارای 3 کاربر است ، و آخرین بار توسط پروفسور دکتر محمد شکیبی نژاد پروفسور دکتر محمد شکیبی نژاد در ۰۲:۴۰در۱۳۹۸/۰۱/۱۳ بروز شده است.

• نویسنده
    علی

با سلام
    یکنفر از من شکایت جعل یک نوشته را کرد که اصل آن را مفقود کردم ولی فتوکپی آن را دارم.

نوشته مربوط به چهارده سال پیش است که اکنون ندارم. البته طرف به شش دلیل محکوم شد که این نوشته یک دلیلش بود و در یک پرونده من به آن استناد کردم و او محکوم شد.

حال آیا میتونه من را به جعل محکوم کنه خواهشاً جواب بدید.
    ممنون

علیرضا مرادی
    • مدیر انجمن

با درود

اثبات جعل صرفاً با استناد به فتوکپی سند عادی، در صورتی که دلایل دیگری مانند شهادت شهود در پرونده نباشد، بندرت صورت می گیرد اما عدم ارائه اصل آن به هر دلیل از جمله مفقود شدن و غیره ممکن است از دلایل مثبته دعوای طرف شما قرار گیرد.

ضمناً در فرض اثبات جعل سند، این جرم مشمول مرور زمان شده و مقام قضایی دادسرا باید با استناد به بند ث ماده 13 قانون آیین دادرسی کیفری و ماده 19 و 105 قانون مجازات اسلامی و همچنین ماده 536 قانون مجازات اسلامی تعزیرات قرار موقوفی تعقیب صادر نماید اما جرم استفاده از سند مجعول بسته به این که مربوط به چه زمانی باشد، ممکن است مشمول مرور زمان شده یا قابل تعقیب باشد.

در خصوص امکان جعل در فتوکپی سند می توانید پست «حکم جعل در فتوکپی سند رسمی و عادی مصدق و غیرمصدق در آینه نظریات مشورتی اداره حقوقی» و ارجاعاتی که در آن صورت گرفت را مطالعه نمایید.

منبع: انجمن حقوقی قضاوت آنلاین

«ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است»
    قاضی اسبق دادگستری و وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز
    www.VakilAliRezaMoradi.ir

بنام خدا

جواب و احکام به نقل از حکایت از ماضی گفته شده، رجوع کنید به حکم قاطع و پاسخ به آقای حمید

Full:.Prof;Dr.Mohammad Shakibi Nejad
    Chief Executive Officer the Supreme Judicial High Court Article 10 of the Judiciary
    (IDEAL.ORG)
    Member of Senior Executive of General Justice of Attorney
    Director of the Department of Judicial Sciences and Law Enforcement

برای پاسخگویی به تاپیک باید وارد انجمن شوید. ورود به انجمن ثبت نام در انجمن