اجاره ملک مفروزی توسط شرکای مشاعی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #74994
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینrohi
   • میهمان
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    با سلام خدمت مدیران محترم سایت قضاوت آنلاین

    در صورتی که سهم مفروزی احدی از شرکای ملک مشاعی (مسکونی) که دارای سند مفروزی است، توسط تعدادی از شرکا یا شخص ثالثی به اجاره داده شود، شریک مذکور می تواند با سند مفروزی درخواست ابطال قرارداد اجاره فضولی و تخلیه و اجرت المثل را از دادگاه نماید؟

    اصولا با سند مفروزی و با درخواست یک شریک، دادگاه اقدام به صدور چنین حکمی می کند؟

    و حالت دوم سوال هم در صورتی که سند مفروزی وجود نمی داشت هم، امکان طرح این دعوی با عنوان فوق وجود پیدا می کرد یا این که عنوان دیگری دارد؟

    با تشکر و سپاس فراوان

    4/5 = (1 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #75086
    آقای حقوقسیروس کبیری
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با سلام

     ضمانت اجرای حقوقی عقد اجاره، تابع احکام معامله فضولی است که مسئولیت هر یک از فضول و اصیل نسبت به عین و منافع در مواد 257 الی 263 قانون مدنی بیان شد.

     از جهت کیفری، در صورت وجود سوءنیت شرکاء مشاعی و ارکان دیگر جرم «انتقال منافع مال غیر» عمل آنان قابل انطباق با عنصو قانونی این جرم به شرح ماده 1 قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر خواهدبود.

     در صورتی که سند مفروزی وجود نمی داشت، با توجه به مواد 581 الی 583 قانون مدنی، تصرف معنوی شرکای مشاعی به میزان سهم جایز بوده لکن تصرف مادی مال یا تصرف بیش از سهم شریک مخالف، عمل فضولی محسوب که نیاز به اذن شریک معترض داشت و در صورت عدم تجویز می توانست دعاوی فوق را مطرح کند.

     ضمناً با توجه به این ملک نسبت به یکی از شرکاء افراز و سند مفروزی صورت گرفت، نسبت به ایشان ملک مشاعی صادق نیست لکن نسبت به سایر شرکاء همچنان مشاعی است.

     4/5 = (1 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.