از قلم افتادن نام یکی از خواندگان دعوی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #73036
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsalar
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/01/18

    با درود محضر مدیر محترم سایت

    در مورد ماده ۱۸۹ قانون آیین دادرسی مدنی و از قلم افتادن یکی از اصحاب دعوا که خوانده ردیف اول می باشد،

    با توجه به ابلاغ توسط دادگاه و عدم حضور در جلسه رسیدگی بدوی و پس از صدور حکم هیچ نامی از خوانده ردیف اول نباشد.

    چنانچه هنوز پرونده در شعبه بدوی باشد و به مرجع تجدیدنطر ارسال نشده باشد،

    آیا استناد به ماده ۱۸۹ قانون فوق، دادگاه بدوی ملزم به انجام تشریفات دادرسی نسبت به خوانده ردیف اول است؟

    آیا در جلسه رسیدگی از همه اصحاب دعوا دعوت می شود؟

    اگر پس از رسیدگی دادگاه رای صادر کند، تکلیف رای بدوی چه می شود؟

    تکلیف پرونده که آماده برای ارسال به تجدیدنطر بود، چه می شود؟

    5/5 = (1 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #73069
    آقای حقوقسیروس کبیری
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/01/18

     با سلام

     با توجه به این که حکم ماده 189 قانون آیین دادرسی مدنی ارتباطی به از قلم افتادن نام یکی از اصحاب دعوی ندارد، به نظر شماره ماده به اشتباه درج شده باشد. همچنین در توضیح سئوال نوع ابلاغ به خوانده از حیث واقعی یا قانونی مشخص نیست. علیهذا، پاسخ سئوال شما به شرح زیر بیان می شود:

     در صورتی که دادگاه نسبت به خوانده ردیف اول وارد ماهیت رسیدگی دعوی شده و ابلاغ به وی نیز از نوع قانونی باشد لکن خوانده در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و لایح دفاعیه نفرستاده باشد، به استناد ماده 303 قانون فوق حکم نسبت به وی غیابی محسوب شده و عدم ذکر نام او در دادنامه از مصادیق سهو قلم موضوع ماده 309 قانون آیین دادرسی مدنی خواهدبود. تا زمانی که از حکم دادگاه بدوی تقاضای تجدیدنظر نشده باشد، اصلاح آن با دادگاه بدوی والا با دادگاه تجدیدنظر خواهدبود.

     در صورتی که دادگاه نسبت به خوانده ردیف اول وارد رسیدگی در ماهیت دعوی نشده باشد، مورد از اصلاح دادنامه خارج بوده و دادگاه مکلف است با تعیین وقت رسیدگی، طرفین دعوی را برای دادرسی دعوت و مبادرت ورود در ماهیت دعوی، رسیدگی و صدور حکم نسبت به خوانده مزبور نماید.

     در این که در جریان رسیدگی پرونده فوق، وضعیت پرونده قبلی که آماده ارسال به دادگاه تجدیدنظر است، چه خواهد شد، دو نظر وجود دارد:

     نظر اول- پرونده قبلی پس از تبادل لوایح به دادگاه تجدیدنظر می شود و در صورتی که این دادگاه با مشاهده نقص رسیدگی نسبت به یکی از خواندگان، پرونده را به دادگاه بدوی اعاده نماید، دادگاه ملکف است آن را لف پرونده در حال رسیدگی خوانده نموده و پس از صدور حکم و اعتراض به آن، هر دو پرونده را به دادگاه تجدیدنظر ارسال نماید والا تنها تصویری از حکم را ضمینه پرونده قبلی نموده و به دادگاه تجدیدنظر ارسال می نماید تا دلیلی برای رفع نقص اعلامی باشد.

     نظر دوم- حکم پرونده دوم به طرفین ابلاغ تا در صورت اعتراض، به همراه پرونده قبلی، به دادگاه تجدیدنظر ارسال شود. به این ترتیب، پرونده اخیر تا زمان رسیدگی به پرونده خوانده ردیف اول، به دادگاه تجدیدنظر ارسال نخواهد شد. این امر سبب می شود تا رسیدگی دادگاه بدوی نسبت به خوانده ردیف اول و با رسیدگی دادگاه تجدیدنظر در پرونده قبلی منجر به صدور آرای معارض و حتی متهافت نشود.

     5/5 = (1 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.