اعاده دادرسی از حکم تبدیل تعهد

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #81497
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینborhan123
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2021/03/17

    سلام

    من یه قرارداد با فردی داشتم که در قبال اون چکی را دریافت کردم. پس از دریافت چک، رسیدی را به طرفم دادم با این مضمون که “اینجانب چک به شماره فلان را در قبال قرارداد گرفتم و نسبت به اون قرارداد هیچ ادعایی ندارم”.

    بعد چک پاس نشد. دادخواست ایفای تعهد قراردادی دادم اما رای صادر شد که تبدیل تعهد صورت گرفته و در رای قطعی نوشته شده که با توجه به قرارداد جدید در صفحه فلان پرونده، تبدیل تعهد صورت گرفته است. منظور از قرارداد جدید، رسید دریافت چک هست.

    بعد از مدتی فهمیدم که چک جعلی است و شکایت کردم و حکم قطعی مبنی بر جعلیت چک صادر شد.

    حال، با توجه به اینکه در متن حکم تبدیل تعهد نوشته شده با توجه به قرارداد جدید (یعنی رسید دریافت چک) و به چک اشاره نشده، آیا می توانم نسبت به آن حکم اعاده دارسی کنم یا اینکه ابتدا باید درخواست ابطال قرارداد جدید را بدهم یا نه من باید دادخواست مطالبه وجه چک را بدهم؟؟؟ اساساً آیا آن قرارداد جدید باطل نیست؟

    از راهنمایی شما متشکرم.

    5/5 = (2 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #81499
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2021/03/17

     با درود

     نسبت به نحوه اعاده دادرسی در تاپیک «اعاده دادرسی حکم تبدیل تعهد قراردادی به چک» پاسخ داده شد.

     با توجه به این که در حکم دادگاه قید شد «با توجه به قرارداد جدید در صفحه فلان پرونده» و مشروط به این که در لوایح طرفین و اظهارات آنان در صورتجلسات دادرسی دادگاه به مشخصات چک و علت صدور آن تصریح شده باشد، اشکالی در اعاده دادرسی ایجاد نمی شود.

     مشخص نیست چرا باید دادخواست ابطال قرارداد تقدیم کنید؟!

     وقتی حکم قطعی جعلیت چکی صادر شود، دادگاه تکلیف دارد ضمن صدور حکم نسبت به تعیین وضعیت چک مجعول اعلام نظر کند، مثلا دستور معدومیت چک را صادر کند. به این ترتیب امکان وصول وجوه چک مجعول وجود ندارد.

     با اثبات حکم جعل چک و اعاده دادرسی نسبت به حکم تبدیل تعهد و صدور حکم در این خصوص، رابطه قراردادی شما به حالت قبل از دریافت چک بر می گردد.

     ضمناً با توجه به این که سئوال شما ادامه سئوال تاپیک «اعاده دادرسی حکم تبدیل تعهد قراردادی به چک» است، نیاز به باز کردن تاپیک جدید نبود.

     5/5 = (2 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.