اعتراض به نظریه پزشکی قانونی در صدمات بدنی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #94608
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینomid00111
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2022/07/16

    سلام وقتتون بخیر

    برج 12 سال پیش با یک شخصی درگیر شدم و وقتی از پیشم رفت (فیلمشم دارم) ، سالم بود ، الان رفته پزشک قانونی براش نوشته 12 درصد.

    حالا من اینجا دو تا سوال دارم

    اول اینکه : آیا من با داشتن این فیلم و داشتن شاهد (شاهد دارم که این قبلا دماغش شکسته ولی شکایت نکرده) ، میتونم خودزنیشو اثبات کنم؟

    دوم اینکه: توی نوبت اولی که برگه پزشک قانونی رو اورده نوشته نیاز به معاینه مجدد نیست و همینطور دماغش رو براش ننوشته ، حالا بعد از گدشت 4 ماه رفته اعتراض زده که من دماغمم شکسته بوده ، پزشکی قانونی هم براش نوشته که از قلم افتاده بود، حالا من میتونم اعتراض کنم که نظر پزشک قانونی مانند نظر کارشناس بوده  و بعد از گذشت 7 روز نمیتوان به آن اعتراض کرد ؟ و با اینکار اعتراضش رو رد کنن

    5/5 = (5 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #94617
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2022/07/16

     با سلام

     قطع نظر از این که برخی نظر دارند، نظریه پزشکی قانونی در حکم نظریه کارشناسی است، به نظر می رسد با توجه به مواد 128، 129 و 136 قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین ماده 449 قانون مجازات اسلامی، نظریه پزشکی قانونی، نظریه کارشناسی در تمامیت جسمانی است. بر این اساس، این نظریه پزشکی تابع اصول و مقررات کارشناسی از جمله مواد 155 الی 167 قانون آیین دادرسی کیفری است و  باید مستند، مستدل و مبتنی بر واقعیت های عینی باشد. همچنین مانند دیگر نظریه های کارشناسی باید به طرفین دعوای کیفری ابلاغ شود تا در صورت اعتراض بتوانند به آن اقدام نمایند، نقض این حق تحت شرایطی می تواند منجر به نقض حکم شود.

     بنابه مراتب، در صورت داشتن شهود و فیلم مربوط به زمان ایراد صدمات بدنی ادعایی شاکی در شکایت، می توانید نسبت به نظریه پزشکی قانونی اعتراض کنید. در صورتی که مقام قضایی آن را مؤثر بداند رأسا یا به تقاضای شما می تواند مراتب را به همراه نتایج رسیدگی به دلایل اعتراض از طریق پزشکی قانون به کمیسیون پزشکی قانونی استان ارسال تا با توجه به اعتراض صورت گرفته و دلایل آن ، شاکی مورد معاینه مجدد قرار گرفته و نظریه کمیسیون اعلام شود.

     در پیوند با خودزنی این که، اصولاً پزشکان قانونی که دارای دانش و تجربه عملی چندین ساله در کار می باشند و در معاینه های پزشکی دقت نظر بخرج داده و به جزئیات امور توجه می کنند، قادرند خودزنی را تشخیص دهند ولی صحت و سقم این تشخیص طی رسیدگی قضایی به اثبات می رسد.

     پیشنهاد می شود در ارتباط با خوددزنی مطالب زیر را مطالعه کنید:

     مقاله: تشخیص صدمات بدنی ساختگی از صدمات واقعی

     فایل صوتی: کارگاه آموزشی خودزنی و معیارهای تشخیص آن از صدمات ناشی از منازعه؛ دکتر ابوالفضل خورشیدی

     تایپک در انچمن: ادله اثبات ایراد صدمات بدنی ساختگی

     در نهایت این که، عدم شکایت قبلی شاکی نسبت به شکستگی بینی، مانع از طرح شکایت بعدی وی نسبت به آن نیست لکن آنچه واجد اهمیت است این که آیا ضارب آن شما می باشید یا خیر که پاسخ با بررسی دلایل شکایت شاکی و دلایل دفاعی شما ثابت خواهد کرد.

     5/5 = (5 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.