اثر حقوقی انجام موضوع وکالت کلی توسط وکیل و موکل

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #94230
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینAminDVM
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2022/05/04

    با سلام و احترام

    یک وکالت کلی دارم از شخصی که در ایران حضور ندارد با کلیه اختیارات اعم از صلح و سازش و فروش و اخذ وجه و اقرار سپردن هرگونه تعهد و ضمانت در خصوص کلیه اموال ملکی و موروثی موکل در استان سمنان.

    برای حل و فصل مشکلات یک قطعه زمین متعلق به موکلم در استان سمنان قراردادی با شخصی نوشته شد و به امضای خود موکل و من رسید تا در صورت انجام موضوع قرارداد توسط آن شخص، درصدی از زمین به ایشان تعلق بگیرد.

    آن شخص موفق به انجام قرارداد شد ولی بعداً یک قرارداد جایگزین فقط به امضای من رسید که در عوض درصدی از زمین ( قرارداد پیشین) برای حق الزحمه، پولی نقد دریافت کند و این قرارداد جدید فقط به امضای من وکالتاً از طرف مالک زمین صورت پذیرفت.

    آیا با توجه به اختیارات من در خصوص آن ملک واقع در استان سمنان، می توانستم از وکالتی که داشتم استفاده کنم و تعهد پرداخت پول نقد توسط موکلم در عوض درصدی از  زمین بدهم یا اینکه صرفا می توانم قسمتی از زمین را تعهد کنم؟

    با تشکر از راهنمایی شما

    5/5 = (2 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #94280
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2022/05/04

     سلام

     با تنظیم و امضاء قرارداد توسط طرفین و با توجه به حکم ماده 683 قانون مدنی ، وکالت نسبت به این بخش منتفی است لکن تا زمانی که قرارداد مزبور اجراء نشده باشد، توافق شما با آن شخص در تغییر موضوع تعهد موکل ، با لحاظ بند 4 ماده 264 و بند 1 ماده 292 قانون فوق ، عمل فضولی تبدیل تعهد از طریق تبدیل موضوع تعهد محسوب که نیازمند تنفیذ موکل است. در صورت تنفیذ، تعهد وی در انتقال زمین ساقط ولی نسبت به پرداخت حق الزحمه نقدی معینه مشغول خواهد شد.

     5/5 = (2 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.