همزمانی تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و تقسیم ترکه

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #83613
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینrohi
   • میهمان
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    با سلام خدمت استادان معظم سایت وزین قضاوت آنلاین

    آیا می توان درخواست مهر و موم ترکه را همزمان با دادخواست تقسیم ترکه به موجب یک دادخواست مطرح نمود یا خیر؟

    و سئوال بعد این که، آیا حتما می بایستی ابتدا درخواست تحریر ترکه داده شود سپس مهر و موم درخواست شود یا این که مهر و موم به تنهایی نیز مورد رسیدگی دادگاه قرار می گیرد؟

    عده ای معتقد هستند که به درخواست تحریر ترکه در صورتی که مهر و موم را درخواست نموده باشیم نیازی نیست.

    با تشکر از زحمات شما

    4.4/5 = (11 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #84667
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     درود

     مهر و موم ترکه، صورت برداری اموال متوفی و تودیع آن ها نزد امین است. ماهیت حقوقی آن نوعی دستور موقت در مورد ترکه است که اموال متوفی صورت برداری شده، در محلی قرارداده و به امینی سپرده می شود تا با لحاظ قوانین مربوطه و خروج وصیت، پرداخت دیوان متوفی و … برابر درخواست بعدی وراث میان آنان تقسیم شود. برای اطلاعات بیشتر مواد 166 الی 193 قانون امور حبسی را مطالعه نمایید.

     تحریر ترکه به حکم ماده 206 قانون امور حسبی تعيين مقدار تركه و ديون متوفي است که در اجرای آن صرفاً صورت اموال منقول و غیرمنقول متوفی برداشته می شود. درخواست آن اختیاری است مگر در سه مورد که اجباری است. برای جزئیات بیشتر مواد 206 الی 224 قانون امور حبسی را مطالعه کنید.

     بنابه مراتب، در پیوند با همزمانی درخواست های مهر و موم و تحریر ترکه؛ رسیدگی به مهر و موم مقدم است زیرا با پذیرش و اجرای آن، قبول درخواست و اجرای تحریر ترکه تحصیل حاصل خواهد بود اما در صورت طرح تحریر ترکه مقدم بر مهر و موم آن، به درخواست اخیر رسیدگی می شود.

     نسبت به همزمانی درخواست های مهر و موم و تحریر ترکه همراه با تقسیم ترکه، با لحاظ بند ت ماده 9 قانون شوراي حل پاسخ همان است که در تاپیک «تقاضای هم زمان تحریر ترکه و تقسیم آن» بیان شد.

     4.4/5 = (11 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
    • #84714
     آواتار حقوقی قضاوت آنلاینrohi
     • میهمان
      تاریخ عضویت: 2018/07/01

      با سلام و عرض تشکر بابت پاسخی که ارائه فرمودید.

      لطفا پاسخ سئوالی که در پست ارجاعی (تقاضای همزمان تحریر ترکه و تقسیم آن) مطرح شده و به علت خارج بودن موضوع سئوال که به نظر بنده به موضوع تاپیک حاضر نیز مرتبط می باشد و پاسخ داده نشده نیز پاسخ بفرمائید.

      اینکه اصرار بر طرح موضوعات در انجمن های خاص خود را دارید به لحاظ نظم انجمن قابل درک است اما وقتی با موضوع مطرح شده در ارتباط است، بهتر است ذیل همان پست پاسخ داده شود تا موضوع دچار چند پاره شدن و از هم گسیختگی نشود، ضمن اینکه کاربران نیز از وقت خودشان در مطالعه مطالب دیگر سایت بهتر استفاده خواهند نمود تا اینکه جهت یافتن هر موضوع مرتبط با تاپیک در انجمن ها به جستجوی زمانبر بپردازند.

      استدعا دارم موضوع درخواستی توسط مدیران سایت بررسی و در خصوص این خواسته بنده در قوانین انجمن تجدیدنظر اساسی صورت گیرد به نظرم استفاده هرچه بیشتر از محتوای علمی سایت اهم بر اصرار بر طرح هر سئوال در یک تاپیک مجزا آن هم با یک عنوان خاص که بعضی مواقع پیدا کردن عنوان هم خودش داستانی دارد و در آینده کاربران با تورم موضوعات مواجه خواهند شد و اینکه کدام تاپیک با کدامیک پیوند موضوعی دارد نیز یک معضل دیگر.

      در هر صورت از تلاش های حضرت عالی و همکارانتان سپاسگزار هستم.

      سلامت و پایدار باشید، انشااله

      4.4/5 = (11 امتیاز)

      جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
     • #84724
      وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
      • مدیر انجمن
       تاریخ عضویت: 2018/07/01

       با درود و تشکر از پیشنهاد شما

       1- عطف به درخواست شما در سطر سوم

       به علت خارج بودن موضوع سئوال که به نظر بنده به موضوع تاپیک حاضر نیز مرتبط می باشد و پاسخ داده نشده نیز پاسخ بفرمائید

       اگر سئوالی در تاپیکی مطرح ولی به بخشی از آن پاسخ داده نشد، سئوال کننده باید در ذیل همان تاپیک، از طریق نقل قول و یا تکرار همان بخش از سئوال درخواست پاسخ نماید.

       2- اختصاص عنوان مجزا به سئوال جدید جهت طرح در تاپیک مستقل از امور مؤکد در انجمن ها است و به همین دلیل، هرگاه تاپیکی به نحوی از انحاء با تاپیک دیگر ارتباط موضوعی داشته باشد، از لینک دهی داخلی استفاده می شود که این دو منافاتی با هم نداشته و آثار منفی که شما بیان نمودید را در پی ندارند.

       3- اولویت نخست جستجوگر انجمن بر عناوین تاپیک ها استوار است که تعیین عنوان مستقل موجب تسهیل دسترسی به نتایج بهینه‌ی جستجو می شود.

       4- با توجه به این که علاوه بر جستجوگر انجمن، موتورجستجوگر گوگل نیز در انجمن پیاده سازی شده است، اگر بازدیدکننده به فنون جستجوی گوگل مسلط باشد، نه تنها وقت وی برای جستجو مطالب مورد نظر به هدر نمی رود بلکه سریع تر به مقصود خود خواهد رسید.

       4- اگر کاربری بخواهد تاپیک های یک انجمن خاص مانند «انجمن تقسیم ترکه» را با پیمایش صفحه مطالعه نماید، وجود عناوین مستقل برای هر موضوع کمک شایانی به وی خواهد کرد.

       با وجود نکات بیان شده، موضوع به پشتیبان سایت منعکس تا از دیدگاه فنی و سئوی مطالب بررسی و اعلام نظر نماید. متعاقباً موصوع در هیأت تحریر مطرح می گردد تا در صورت پذیرش، در قوانین انجمن تغییرات لازم به عمل آید.

       4.4/5 = (11 امتیاز)

       جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
     نمایش 3 پاسخ رشته ها
     • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.