جلوگیری از مزایده ملک مشاعی

نمایش 7 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
      • مشارکت‌کننده
      • جستارها: 1
      • پاسخ‌ها: 1
      • مجموع: 2

سلام

یه واحد آپارتمان وقفی از یه نفر واسطه تو بنگاه خریدم.

بین خودمون قولنامه دستی نوشتیم.

من کپی کارت ملی را دادم تا به نام بزنه، البته قبلاً بهم گفته بود که سندهای این آپارتمان ها حاضر نیست و وام بانکی که تمام بشه، امکان گرفتن سند فراهم میشه.

در آن زمان، همه آپارتمان های این محدوده به این صورت معامله می شدند.

آپارتمان به نام یک کارمند بود و آمده بود محضر وکالت امضا کرده بود، یه وکالت کامل بلاعزل که تمام امور اداری و دادگاهی و غیره را شامل می شد و تمام حق و حقوق مادی و معنوی قبل و بعد را از خودش سلب کرده بود.

چند سال بعد، وام را تسویه کردم رفتم یه محضر دیگه، همون وکالت را سه دانگ شو به نام شریکم زدم بدون قولنامه ای گرفتن پولی

۶ ماه قبل شریکم به اختلاف خوردیم، اونم رفته سراغ آقای کارمند مالک اول، با هم تبانی کردند و سند مالکیت به نام مالک اول صادر شده، به همان روز سه دانگ شو به نام شریکم زده،

شریک من دادخواست اثبات مالکیت به من فرستاده و الزام به تنظیم سند و یه نامه جداگانه به من رسیده که مراجعه کنم به محضر و سه دانگ مشاعی خودمو با پرداخت 7 میلیون از 14 میلیون که شریک من برای صدور سند هزینه کرده، بپردازم و سند خودمو تحویل بگیرم.

یه دادخواست دستور فروش اومده، می خوان آپارتمان را مزایده کنند.

همه این مشکلات مالک را اول درست کرده. چطور می تونم ثابت کنم.

من کارگر کارخانه هستم اوضاع مالی خوبی ندارم

نمی تونم وکیل بگیرم.

واحد معاضدت دادسرا به من گفت باید وکیل بگیری دعوای متقابل بده دعوای کیفری را طرح کنیم.

لطفاً راهنمایی کنید، چه کار باید بکنم.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
      Loading...

برای طرح پرسش در انجمن ثبت نام نمایید و قوانین انجمن را مطالعه کنید.

جدیدترین مطالب را با عضویت در کانال تلگرامی و خبرنامه ایمیلی دریافت کنید.

جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
      سیروس کبیریسیروس کبیری
      • مدیر انجمن
      • جستارها: 9
      • پاسخ‌ها: 32
      • مجموع: 41

سلام

با توجه به آنچه در تاپیک «آثار وکالت در خرید و فروش ملک» بیان شده، اقدام مالک و شریک شما فاقد اشکال است.

برای جلوگیری از مزایده ملک می توانید، در مزایده شرکت کرده و بالاترین پیشنهاد خرید را ارائه تا برنده آن شده و مانع فروش آن به شخص دیگری شوید.

در محدوده توضیحات بیان شده در سئوال و اگر مدارک در اختیار شما و احکام صادره دعاوی بیان شده موید آن باشد، توصیه وکیل معاضدتی دادسرا موجه به نظر نمی رسد.

مطالعه تاپیک های زیر که مرتبط با سئوال شما می باشد، توصیه می شود:

رویه اجرای رای دستور فروش ملک مشاعی

نحوه جبران خسارت ابطال سند انتقال ملک به نام برنده مزایده

دعوای ابطال سند رسمی ملک به استناد قرارداد عادی پیش فروش آپارتمان

Loading...

• مشارکت‌کننده
      • جستارها: 1
      • پاسخ‌ها: 1
      • مجموع: 2

ضمن تشکر از مسئولین سایت

سوالم راجع به مطالبه بهای سه دانگ آپارتمان است که چند سال قبل رایگان به شریکم واگذار کردم. با این توضیح که شریکم سه دانگ خودشو سند رسمی گرفته اما من هنوز اقدامی نکردم.

آیا می توانم دعوای مالی مطرح کنم و از تامین خواسته استفاده کنم؟

آیا امکان دستور موقت نسبت به خلع ید که  شریکم خواهان است به استناد دعوای فوق مقدوره؟

Loading...

سیروس کبیریسیروس کبیری
      • مدیر انجمن

با سلام

در توضیح قبلی و فعلی شما به جزئیات توافق فی ماین با شریکتان اشاره ای نشد و معلوم نیست سه دانگ واگذاری به شریک به صورت معوض بوده یا غیر معوض.

در صورت معوض بودن واگذاری در قالب عقد بیع و امکان اثبات آن در مرجع قضایی، می توانید نسبت به مطالبه بهاء آن از طریق اقامه دعوای مطالبه ثمن با احتساب شاخص تورم بانک مرکزی اقدام نمایید.

همچنی، برای حصول اطمینان از این که، در صورت صدور حکم به نفع شما، امکان حتمی وصول محکوم به با اشکال مواجهه نشود، قبل، همزمان و حتی بعد از طرح دعوای فوق، درخواست تأمین خواسته معادل ثمن ادعایی از اموال بلامعارض شریک را نمایید.

اگر دعوای خلع ید در مرحله رسیدگی باشد، تنها با دفاع مقتضی در ماهیت می توان مانع صدور حکم آن شد. در پرونده شما، دستور موقت کاربردی ندارد ولی می توانید دعوای مطالبه ثمن را به عنوان دعوای متقابل در دعوای خلع ید شریک اقامه نمایید.

در ارتباط با دعوای متقابل، توصیه می شود تاپیک:

آثار حکم دعوای متقابل در دعوای اصلی

را مطالعه نمایید.

Loading...

• مشارکت‌کننده
      • جستارها: 5
      • پاسخ‌ها: 3
      • مجموع: 8

ضمن تشکر و قدردانی ویژه از دقت عمل و تیزبینی در ارایه پاسخ به سوالات حقوقی

شما نور امید را در دل من روشن کردید تا به امید خدا و مشاوره با شما استاد برحق، بتوانم حقوق ضایع شده خودم را بدست آورم.

در آبان سال 98 حکم غیابی دستور فروش جهت اجرا به احکام و 1398/9/3 آپارتمان کارشناسی شد و من اعتراض به حذف کولر گازی از قیمت گذاری دادم و نهایتاً 10 روز بعد کارشناسی جدید برای تاریخ 1398/11/15 مزایده را تنها نفر شرکت کننده که مادر شریک من بود، برنده در مهلت قانونی فقط نصف مبلع کارشناسی را واریز کرده بود و نامه اجرای احکام به اداره ثبت را برای صدور سند گرفته ولی تا این ساعت، نه به من پولی پرداخته نه جواب اداره ثبت را آورده.

نامه ای به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی برای انتقال به برنده مزایده داده اند که از نتیجه آن اجرای احکام هیچ خبری ندارد.

بعد از پیگیری من، دادورز اجرای احکام نامه محضر را یا اضافه کردن پاراف که به حامل برگه از اقدامات آن دفترخانه اجرای احکام را مطلع کنید.

در جواب محضر مرقوم شده که پس از وصول نامه اجرای احکام این محضر دو نامه برای پاسخ به استعلام به برنده مزایده داده که هنوز جواب دریافت نشده.

سوال من:

اول این که آیا این مزایده با توجه به زمان بر بودن صحیح است؟

دوم مبای تاریخ کارشناسی سوم سال گذشته سکه طلا زیر 5 میلیون بود الان 12میلیون. قیمت مورد مزایده دو برابر نیم شده و مشتری تمام پول را نقدی پرداخت می کنه. من با پول مزایده فقط می تونم همان خونه را رهن کنم.

آیا قانون در این موارد تورم قیمت ها تبصره ای دارد.

با تشکر از شما

Loading...

سیروس کبیریسیروس کبیری
      • مدیر انجمن

با سلام

ضمن تشکر از لطف شما

تا زمانی که برنده مزایده کل ثمن را به حساب اعلامی اجرای احکام واریز نکند و دادگاه در اجرای ماده 143 قانون اجرای احکام مدنی صحت مزایده را احراز ننماید، دستور معرفی برنده مزایده به دفترخانه و برای تنظیم سند انتقال ملک مورد مزایده به نام وی را صادر نمی کند.

تشریفات مزایده اموال غیرمنقول در مواد 137 ناظر به مواد 113 الی 136 و نیز مواد 138 الی 145 قانون اجرای احکام مدنی بیان گردید که در صورت رعایت آن، زمان بر بودن مزایده، خللی به اعتبار آن وارد نساخته و دلیلی بر ابطال مزایده نمی باشد.

مقررات ارزیابی اموال و اعتراض به آن در مواد 73 الی 76 قانون مزبور بیان گردید. در صورتی که مال موضوع مزایده کارشناسی شده ولی هنوز اصل مزایده برگزار نشده اما در این فاصله ملک دچار دستخوش قیمت شود، محکوم علیه می توانند با لحاظ ماده 75 قانون فوق درخواست تجدید کارشناسی را نماید.

لطفاً، سئوالات جدید را در تاپیک جدید مطرح نماید نه در ذیل تاپیک قبلی.

Loading...

• مشارکت‌کننده
      • جستارها: 5
      • پاسخ‌ها: 3
      • مجموع: 8

با تشکر از پاسخ شما

ولی مستندات پرونده فقط واریز 10 درصد از کل مبلغ به اضافه مابه تفاوت 50 درصد قیمت کارشناسی را به دلیل رابطه مادر و فرزندی خواهان، آن هم بنا به گفته دادورز اجرای احکام که ایشان بلامانع بودن عدم  واریز کل مبلغ مزایده را توسط برنده که مادر خواهان است و بین خودشان نیمه دیگر کل مبلغ مزایده حل و فصل شده.

اگر بیش از یک سال جریان ثبت و انتقال مورد مزایده طول بکشد بازهم من دچار ضرر مضاعف نمی شوم.

این نهایت بی عدالتی است که در قالب قانون در حق امثال من با این تورم غیر قابل کنترل روا می شود.

Loading...

سیروس کبیریسیروس کبیری
      • مدیر انجمن

با توجه به حکم ماده 143 قانون اجرای احکام مدنی، صحت عملیات مزایده باید از سوی دادگاه احراز شود نه دادورز که به دستور و تحت نظر دادگاه عمل می کند.

هر گونه اعلام نظر دیگری پیرامون نکاتی که اشاره نمودید، نیازمند مطالعه پرونده اجرایی و آگاهی از جزئیات آن می باشد.

Loading...

نمایش 7 پاسخ رشته ها
  • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.