حق انتقال مورد اجاره به غیر و تغییر شغل مستأجر

نمایش 1 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
    نوشته‌ها
    • #87750
      آواتار حقوقی قضاوت آنلاینr119309429@gmail.com
      • مشارکت‌کننده
        تاریخ عضویت: 2021/08/04

        با سلام و احترام

        در سال ۸۵ سرقفلی یک مغازه را به صورت سند رسمی خریدم. چندسوال داشتم:

        ۱- در یکی از بند های این سند نوشته شده مستاجر بدون اجازه کتبی موجر حق انتقال مورد اجاره بغیر ندارد؟ منظور فروش سرقفلی است یا اجاره دادن یا هر دو.

        ۲- در یکی از بندها نوشته مستاجر مغازه را برای شغل … اجاره کرده (جلوی خالی شغلی قید نشده) آیا مستاجر می توان هرشغلی مورد استفاده قراردهد یعنی تغییر شغل دهد، آیا مالک  می تواند درخواست نوع شغل از مستاجر داشته باشد.

        ۳- در سال ۹۵ در یک سند عادی، افزایش اجاره بها را برای سه سال آینده تعیین کردیم و سپس این جمله را نوشتیم:

        و همچنین با اجاره به غیر موافق و این قرارداد با رضایت کامل طرفین منعقد گردید و در دو نسخه تنظیم و دارای ارزش قانونی می باشد.

        مالک، همسر مالک، مستاجر و چند نفر دیگر هم امضا کردند، آیا می توان مغازه را به اجاره داد یا باید از مالک اجازه گرفت؟

        ۴- مالک فوت کرده آیا می توان با وکالت سند عادی یکی از ورثه اجاره مغازه را به او داد یا باید وکالت رسمی ارایه نماید.

        ۵- افزایش اجاره بها با ورثه یا نماینده ورثه از تاریخ قرارداد با ورثه باید انجام گیرد یا از تاریخ انقضا قرارداد قبل باید افزایش یابد.

        لطفاً راهنمایی نماید، ممنونم

        4/5 = (3 امتیاز)

        جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
      • #88163
        ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
        • مدیر انجمن
          تاریخ عضویت: 2021/08/04

          با سلام

          پاسخ سئوالات شما به ترتیب عبارتند از:

          1- حکم آن در «ماده 6 قانون روابط مؤجر و مستأجر سال 1376 شمسی» و همچنین «مواد 14 و 15 آیین نامه اجرایی آن» بیان شده است.

          2- در خصوص حدود اختیار مستأجر در تغییر شغل با فرض عدم تصریح به نوع شغل مستأجر در قرارداد اجاره، رویه قضایی یکسان نیست.

          عده ای نظر دارند چنانچه با لحاظ شرایط بیان شده در بند 1 فوق بتوان آزادی عمل کامل مستأجر در نوع شغل را استنباط نمود، وی حق تغییر هر شغلی را دارد. برخی نظر دارند که مستأجر حق تغییر مکرر هر شغلی را دارد. دیدگاه سوم آن است که مستأجر تنها حق تغییر شغل به شغلی که عرفاً مشابه شغل زمان تنظیم قرارداد باشد را دارد.

          3-  پاسخ مثبت است.

          4- اجازه به نسبت سهم الارث متعلق به تمام ورثه ها است. در صورتی که یکی از ورثه به وکالت از دیگر وراث مبادرت به دریافت اجاره بها نماید منع قانونی ندارد والا تنها می توان به میزان سهم الارث وی از مال الاجاره را به ایشان پرداخت نمود و مابقی باید به سایر وارث پرداخت شود.

          5-  از تاریخ انقضای مدت قرارداد.

          4/5 = (3 امتیاز)

          جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
      نمایش 1 پاسخ رشته ها
      • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.