حق مالکیت مشاعی پیش فروشنده در آپارتمان های پیش فروش شده

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #53414
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینfarshadjahanbakhshi
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/01/21

    بنده و 14 نفر دیگه آپارتمان پیش خرید کردیم.

    زمان خرید قدرالسهم زمین به خریدارها منتقل شد و آپارتمان ها را تحویل گرفتیم اما در سالهای بعد فروشنده سند تفکیکی نگرفت، چون بدهی شهرداری را پرداخت نکرد.

    سال گذشته، فروشنده همه خریداران را جمع کرد و گفت بیاید همه با هم این ساختمان پانزده واحده و زمین مجاور را که متعلق به خودش است، یکجا بفروشیم.

    حالا فروشنده رفته دادگاه و دادخواستی تحت عنوان خلع ید مشاعی از کل ملک به دادگاه داده و ادعا کرده که مالک نیم دانگ از کل مجموعه است و مشخص شد که موقع پیش فروش قدرالسهم هر واحد، مقدار کمی از متراژ آن واحد کمتر سند خورده، طوری که مجموعه این خرده‌ها از پانزده واحد، برابر نیم دانگ است.

    قاضی می گوید دستش کوتاه است و این فرد سند رسمی دارد و حق دارد خلع ید تقاضا کند و فرصتی داد تا قبل از صدور رای توافق کنیم.

    می خواستم بپرسم مگر بعد از اینکه در زمینی آپارتمان ساخته شد و آپارتمان در این تعداد با قرارداد به فروش رفت، آیا موضوع سهم زمین قبل از ساخت این آپارتمان ها موضوعیت دارد؟

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #53533
    ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/01/21

     با سلام

     نظر به توضیحات بیان شده در سئوال، حسب ظاهر فروشنده نسبتی از مالکیت مشاع خود را در عرصه و اعیانی را حفظ نموده! و حال به عنوان مالک مشاعی، به لحاظ مخالفت مالکین مجموعه با درخواست فروش، متقاضی خلع ید گردید تا بتواند با اعمال فشار روی مالکین آنان را وادار به تمکین خواسته خود نماید.

     بیشتر بدانید: دعوای ابطال سند رسمی ملک به استناد قرارداد عادی پیش فروش آپارتمان

     هرچند اصولاً‌ در پیش فروش واحدهای آپارتمانی فروشنده مالکیت مشاعی بر خود لحاظ نمی کند، لکن اعلام نظر نسبت به چرایی موضوع سئوال شما نیازمند ملاحظه سوابق ثبتی ملک، اسناد مالکیت فروشنده‌ی قدرالسهم، اسناد خریداران است.

     پیشنهاد می شود، با توجه به آمادگی فروشنده به فروش سهم مشاعی خود، کلیه مالکین پانزده واحد سهم ایشان را خریداری نمایند.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.