خیانت در امانت و فروش مال غیر

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #73655
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینrohi
   • میهمان
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    با سلام خدمت مدیران محترم سایت قضاوت آنلاین

    شخصی مال دیگری را به امانت می گیرد و علیرغم تقاضای مالک از استرداد آن خودداری می کند. سپس همان مال را به دیگری می فروشد و مال توسط شخص ثالث تلف می گردد.

    سوال:

    روابط حقوقی  مالک با هریک از طرفین و روابط شخصی که مال را به امانت گرفته با شخص خریدار و شخص ثالث و خریدار و شخص تلف کننده چگونه تعریف می شود و مسئول نهایی تلف مال چه کسی می باشد؟

    با تشکر

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #73708
    ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با سلام

     در سئوال نوع مال و مثلی یا قیمی، این که دیگری (خریدار) همان شخص ثالث است یا خیر و اگر نیست چگونه در اختیار شخص ثالث قرار گرفته و تلف گردید، اشاره ای نشده است. لذا  با فرض این که شخص ثالث همان شخص دیگری و خریدار است پاسخ به شرح زیر است:

     نسبت به ضمانت اجرای کیفری عمل امین، دو رویه قضایی است:

     نظر اول– برخی قضات عقیده دارند که فروش مال غیر مصداقی از تصاحب مال امانی است و بر این اساس، امین مرتکب جرم خیانت در امانت شد.

     نظر دوم- قضات دیگر نظر دارند که امین مرتکب دو جرم خیانت در امانت و انتقال مال غیر شده است. به موجب این نظ،ر اگر خریدار مال غیر، با علم و اطلاع مال را خریده باشد، مرتکب جرم خرید مال غیر یا به انتقال گرفتن مال غیر شد.

     بنابراین، مسئولیت کیفری هر یک از امین و خریدار مال غیر بر حسب جرایم فوق تعیین می شود.

     مالک برای دریافت مثل یا قیمت مال می تواند به هر  یک از دو شخص فوق مراجعه کند. در صورتی که مالک به امین مراجعه کند، امین نیز می تواند به شخص ثالث مراجعه کند. در نهایت مسئولیت نهایی تلف مال بر عهده خریدار مال غیر قرار می گیرد.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.