دستور کارشناسی مجدد قاضی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #75252
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینAli zanjani
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/03/25

    ضمن عرض سلام و احترام

    در پرونده کیفری با موضوع اتهام تخریب عمدی فنس و سیم خاردار دور زمین در دادسرا مطرح و به دادیاری ارجاع شده و قرار ارجاع امر به کارشناسی صادر شده و کارشناس رسمی نیز پس از بررسی شواهد موجود نظریه خود را مبنی بر میزان تخریب و موارد تخریب شده را اعلام نمود و دستور ابلاغ نظریه کارشناس به  طرفین صادر شد.

    در همین وقت متهم فراری شد و دسترسی به وی دیگر مقدور نبود.

    پس از آن کیفرخواست صادر و حکم محکومیت غیابی متهم به حبس صادر گردید و در مرحله اجرای احکام بعد از هفت سال متهم مجبور شد به اجرای احکام مراجعه کند(زیرا جلوی کلیه حساب های بانکی وی مسدود شده بود).

    سپس تقاضای واخواهی نموده است البته وکیل گرفته است که اعلام داشته در مرحله تحقیقات حاضر نبوده است و پرونده به دادسرا عودت داده شد (البته به شعبه بازپرسی عودت شد در حالی که در مرحله مقدماتی در شعبه دادیاری مطرح شده بود.)

    بازپرس به تقاضای وکیل متهم قرار کارشناسی صادر نمود و کارشناس نیز تعیین گردید در حالی که در همان ابتدا طرح شکایت موضوع به کارشناس ارجاع و نظریه وی نیز اخذ شده است ولی به جهت فراری شدن متهم ابلاغ نشد. با توجه به اظهارنظر کارشناس و سابقه ارجاع به کارشناسی؛

    آیا دستور بازپرس محترم مطابق قانون است یا خیر یا باید همان نظریه به متهم ابلاغ گردد و در صورت اعتراض موضوع از طریق هیات سه نفره کارشناسی گردد.

    با تشکر و سپاس

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #75298
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/03/25

     با درود

     1- در متن سئوال به نظر دادگاه در رسیدگی به واخواهی متهم و به ویژه دستورات صادره جهت دادسرا اشاره ای نشده است در حالی که برای پاسخگویی دقیق نیاز بود!

     2- هر چند پرونده هایی به جهت نقص تحقیقات از سوی دادگاه به دادسرا اعاده می شود، به همان شعبه قبلی ارجاع می گردد مگر این که شعبه منحل یا بلاتصدی باشد لکن در مورد دادیاری، با توجه به تبصره 1 ماده 339 قانون آیین دادرسی کیفری عدم رعایت آن بلامانع است.

     3- در صورتی که دادگاه دستوری در تجدیدنظر کارشناسی صادر نکرده یا بررسی موضوع جدید در دفاعیات متهم یا وکیل ایشان ضرورت جلب نظر کارشناس را ایجاب ننماید و خاصه آن که دستور کارشناسی نیز عیناً همان دستور کارشناسی سابق باشد، ارجاع مجدد کارشناسی، نوعی اطاله دادرسی محسوب و تخلف انتظامی بازپرس است.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.