رسیدگی ادعای مالکیت در دعوای تقسیم ترکه

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #42522
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaheb1368
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    با سلام

    در زمان طرح شکایت وراث متوفی علیه احدی از ورثه متوفی، خواهان ها که وراث می باشند مدعی املاک و اموالی می باشند که متعلق به متوفی بوده و ادعا می نمایند در تصرف خوانده است.

    آیا دادگاه به صرف طرح شکایت تقسیم ترکه به ادعای مالکیت ورثه که مستلزم طرح دادخواست اثبات مالکیت یا خواسته مربوطه است رسیدگی می نماید یا در محدوده خواسته تقسیم ترکه که شامل اموالی است که در زمان فوت متوفی وجود داشته و در تصرف و مالکیت متوفی بوده است؟

    به نظر بنده دادخواست تقسیم ترکه محدوده رسیدگی دادگاه را مشخص نموده و فقط به اختلاف در تقسیم اموال بین وراث رسیدگی می شود نه اختلاف در مالکیت که مستلزم طرح خواسته اثبات مالکیت ملک و …. است

    3.7/5 = (3 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #42638
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با درود

     هرگاه مالکیت بخشی از اموال موضوع درخواست تقسیم ترکه محل نزاغ طرفین آن باشد، چون خواسته در مورد مال متنارع فیه ماهیت مالی دارد، دادگاه به خواهان دعوای تقسیم اخطار می کند که خواسته خود را تقویم نموده و تمبر قانونی را ابطال نماید.

     در صورت اجابت خواسته از سوی خواهان، دادگاه بدواً به ادای مالکیت رسیدگی و تعیین تکلیف نموده و براساس نتیجه رسیدگی به این دعوا که ممکن است تأیید خواسته خواهان و یا رد آن باشد، نسبت به درخواست تقسیم ترکه ادامه رسیدگی داده و مبادرت به صدور رأی می کند.

     3.7/5 = (3 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.