رسیدگی به اعتراض قرار منع تعقیب در دادگاه

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #73032
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینpayam1637
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/07/19

    با عرض سلام و خسته نباشید

    سوالی داشتم که در صورت صلاح دید ممنون میشم پاسخ بدید.

    اینجانب طی مبایعه نامه عادی یک دستگاه اتومبیل تیوتا رافور که با استفاده از امتیاز معلولین وارد کشور شده بود و در برگ سبز خودرو نیز جمله «غیر قابل نقل و انتقال به مدت ۵ سال» ذکر گردیده بود را، همراه با وکالت فروش محضری به شخصی فروختم.

    در زمان تحویل خودرو و قبل از دریافت ثمن معامله، شخص ثالثی با ادعای مالکیت خودرو اقدام به توقیف خودرو موصوف در پارکینگ قضایی نمود.

    در همین ایام مبایعه نامه عادی با خریدار بدلیل عدم رد و بدل شدن هیچگونه وجهی فسخ معامله را پذیرفت.

    بعد از حدود ۲ سال و اندی موفق به اثبات مالکیت خودرو و محکومیت طرف مقابل گردیدم.

    متاسفانه جهت تحویل خودرو طبق دستور قاضی محترم خودرو می بایستی تحویل آخرین متصرف که همان خریدار قبل بود گردد.

    بعد از کمی جستجو موفق به یافت شخص مورد نظر و جهت تحویل خودرو اقدام و خودرو تحویل خریدار گردید.

    متاسفانه در زمان برگشت شخص مورد نظر با ترفندی خودرو و مدارک که در داشبورد خودرو بود را برد و متواری شد.

    بعد از اعلام به مرکز ۱۱۰ و کلی پیگیری و تماس و ارسال اظهارنامه متوجه شدم که ایشان خودرو مرا فروخته و خود نیز ناپدید شده است.

    طی شکایت سرقت و فروش مال غیر در شعبه بازپرسی رای به منع تعقیب دادن و بعد از اعتراض اینجانب در دادگاه کیفری ۲، ابتدا وقت رسیدگی برای هر دو نفر ابلاغ و معین و بعد از ۲ روز مجددا رای شعبه بازپرسی همان منع تعقیب را به صورت قطعی تایید کرد.

    سوال اول- آیا بعد از ابلاغ زمان رسیدگی در دادگاه کیفری ۲ به طرفین پرونده، قاضی پرونده می تواند بدون رسیدگی و دعوت طرفین رای صادر کند؟

    سوال دوم- چطور امکان دارد که خودروی که ۵ سال غیر قابل نقل و انتقال است و هنوز ۵ سال تمام نشده را فروخت و تعویض پلاک نمود و سند زد؟

    در صورت امکان ممنون میشم از حضرات پاسخ بدین

    با تشکر فراوان

    2.6/5 = (5 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #73067
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/07/19

     با درود

     پاسخ سوالات شما به ترتیب به شرح زیر می باشد:

     اول- با توجه به ماده 273 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی دادگاه به اعتراض به قرار منع دادسرا باید در جلسه فوق العاده و بدون حضور طرفین صورت گیرد.

     بنابراین، اقدام دادگاه در تعیین وقت رسیدگی برای اعتراض شاکی به قرار منع تعقیب مغایر ماده فوق محسوب و قاضی مکلف بود، پس از پی بردن به تصمیم اشتباه خود، قبل از صدور رأی تأیید قرار، طی صورتجلسه ای وقت مزبور را با ذکر علت باطل نموده، سپس به دفتر دستور می داد تا مراتب را به طرفین ابلاغ نماید. متعاقب آن مجاز به صدور رأی بود. عدم اقدام به کیفیت فوق تخلف انتظامی محسوب می شود.

     دوم- بدون اطلاع از محتویات پرونده های مذکور در سئوال، نمی توان اعلام نظر نمود. به ویژه آن که، در شرح ماوقع به دلایل و مستندات صدور دستور توقیف خودرو به نفع شخص ثالث، صدور حکم به اثبات مالکیت به نفع  شما و محتوای قرار منع تعقیب و احکام صادره دادگاه ها اشاره ای نشده است.

     2.6/5 = (5 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
    • #75363
     آواتار حقوقی قضاوت آنلاینksara g
     • مشارکت‌کننده
      تاریخ عضویت: 2020/07/19

      با سلام و درود به وکلای محترم
      اشخاص ثالث با تبانی محکوم علیه توانستند با ارایه اسناد عادی به دادگاه حقوقی مبنی بر معامله ملک مورد مزایده موفق به اخذ ابطال عملیات اجرایی شده اند بعد از2 سال خریدار مزایده به دادسرا از این اسناد بعنوان جعل و استفاده از سند مجهول شکایت مطرح گردید اما متهمان از ارایه سند به کارشناس رسمی به بهانه های واهی تمرد کردند و کیفرخواست صادر گردید ولی این کیفرخواست را دادگاه مربوطه با اظهاراینکه مشمول مرورزمان گردید از طرفی بدلیل فقدان ادله کافی متوجه متهمان ندانسته به استناد ماده 4 کیفری و ماده 120 قانون مجازات اسلامی حکم براٍئت متهمان صادر گردید.
      در حالیکه متهمان عمدا این اسناد را به کارشناس ندادند و از طرفی از این اسناد ساختگی جهت بی حقی یک شهروند در دادگاه استفاده نمودند و موجب ضررو زیان به شاکی شدند وتا زمانیکه متهمان محکوم نشوند شاکی چگونه میتواند ضرر زیان ناشی از ابطال عملیات اجرایی که با اسناد ساختگی همراه بود به حق خود برسد؟
      ایا این رای در دادگاه تجدیدنظر قابل نقض میباشد یا خیر؟

      2.6/5 = (5 امتیاز)

      جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
     • #75380
      لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
      • مدیرکل انجمن
       تاریخ عضویت: 2020/07/19

       با سلام

       سئوال شما بر خلاف «بند 6 ضواط طرح پرسش حقوقی در انجمن ها» در تاپیک مطرح گردید كه به همين جهت با تاپیک «مطالبه ضرر و زیان جرم مشمول مرور زمان» به انجمن «جعل و تزویر» منتقل گردید تا توسط مدیران انجمن پاسخ داده شود.

       لطفاً برای رعایت نظم مطالب «قوانین انجمن» را رعایت نمایید.

       2.6/5 = (5 امتیاز)

       جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
     نمایش 3 پاسخ رشته ها
     • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.