زمان درخواست صدور گزارش اصلاحی از دادگاه

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #41389
   Avatarcraft123
   • مشارکت‌کننده
   • جستارها: 16
   • پاسخ‌ها: 9
   • مجموع: 25
   تاریخ عضویت: 2018/08/20

   با سلام و احترام

   در خصوص درخواست گزارش اصلاحی ، در پرونده ای حدود 5 ماه قبل اجرائیه صادر شده و 1 ماه پس از آن نیز پرونده اجرای احکام تشکیل گردیده است. حال ما با خواهان توافق نمودیم که ضمن یک توافق نامه ایشان از پیگیری دعوی خود صرف نظر نموده و ما نیز مبلغ محکوم به را به ایشان پرداخت نماییم.

   خواهشمندم بفرمایید:
   1- تا چه زمانی می توان این درخواست گزارش اصلاحی را از شعبه نمود ؟
   2- آیا پس از تشکیل پرونده اجرائی نیز امکان درخواست گزارش اصلاحی وجود دارد؟

   امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
   Loading...

   برای طرح پرسش در انجمن ثبت نام نمایید و قوانین انجمن را مطالعه کنید.

   جدیدترین مطالب را با عضویت در کانال تلگرامی و خبرنامه ایمیلی دریافت کنید.

   جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
  • #41538
   علیرضا مرادیعلیرضا مرادی
   • مدیرکل انجمن
   • جستارها: 20
   • پاسخ‌ها: 338
   • مجموع: 358
   تاریخ عضویت: 2018/08/20

   انواع سازش طرفین اختلاف

   با درود

   اقدام به سازش طرفین اختلاف ممکن است به دو صورت اجباری و اختیاری صورت گیرد:

   1. سازش اجباری

   در برخی قوانین طرفین اختلاف مکلف شدند قبل از طرح دعوی، موضوع اختلاف را از طریق سازش حل و فصل نمایند و در صورت عدم توفیق در این خصوص به مراجع قضایی مراجعه نمایند. ماده ۴۲ قانون توزيع عادلانه آب مصوب 16 اسفند 1361 که مقرر می دارد: «در مورد بهره برداري از آبهاي سطحي حل اختلاف حاصل در امر تقدم يا اولويت و نحوه ميزان برداشت و تقسيم و مصرف آب و همچنين اختلافاتي كه موجب تاخير آبرساني مي شود ابتدا بايد از طريق كدخدامنشي توسط سرآبياران و ميرآبان با همكاري شوراهاي محلي در صورتي كه وجود داشته باشد فيصله پذيرد و در صورت ادامه اختلاف به دادگاه صالح مراجعه مي نمايد» مصداقی از این تکلیف قانونی به سازش را بیان می کند.

   1. سازش اختیاری

   اصولاً طرفین اختلاف حق دارند موضوع را نزد هر شخص یا مقامی از جمله مراجع قضایی به سازش خاتمه دهند که ممکن است در یکی از زمان های زیر باشد:

   الف- قبل از طرح دعوا

   هر شخص می تواند مطابق مواد 186 الی 193 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی قبل از طرح دعوا از دادگاه درخواست کند که طرف وی را برای سازش دعوت نماید تا در صورت حصول موفقیت سازش‌نامه تنظیم والا به شرحی که در ماده 189 این قانون بیان شد، طرفین ارشاد به طرح دعوای حقوقی شوند. این درخواست در سنوات اخیر تقریباً به ندرت واقع می‌شود.

   ب- بعد از طرح دعوای و قبل از صدور حکم قطعی و نهایی

   طرفین می توانند با توجه به ماده 178 قانون آیین دادرسی مدنی در هریک از مراحل دادرسی اعم از بدوی، تجدیدنظر و به نظر برخی از نویسندگان حقوقی مرحله فرجامی، تا زمانی که دادرسی منجر به صدور حکم قطعی و نهایی نشده است، درخواست سازش نمایند، با این تفاوت که اگر درخواست در مرحله فرجامی صورت گرفته باشد، دیوان عالی کشور باید درخواست سازش را به مرجع صادرکننده حکم مورد فرجامی ارسال نماید تا اقدام نماید زیرا تکلیف فوق ناظر به دادگاه است که رسیدگی ماهیتی می کند.(دکتر عبدالله شمس، آیین دادرسی مدنی، دوره پیشرفته، جلد3، چاپ 13، پاییز 1387، ش851، ص491)

   ج- بعد از صدور حکم قطعی و نهایی

   پس از صدور حکم قطعی و نهایی نیز امکان سازش برای طرفین وجود دارد که برای این منظور می توانند به یکی از دفاتر اسناد رسمی یا در صورت تشکیل پرونده اجرایی نزد قاضی و یا مأمور اجرای احکام نسبت به تظیم قراردارد سازش اقدام نمایند.

   البته بعضی نویسندگان حقوقی نظر دارند که در این مرحله نیز طرفین می توانند برابر ماده 186 الی 193 ق.آ.د.م. به دادگاه نیز مراجعه نمایند.(دکتر عبدالله شمس، همان)

   علیرضا مرادی
   قاضی اسبق دادگستری و وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز
   بیش از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی
   مشاوره تلفنی، صوتی، ویدیویی، آنلاین، واتس‌اَپی و تلگرامی با وکیل مرادی
   وب سایت شخصی: وکیل مرادی
   امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
   Loading...

   برای طرح پرسش در انجمن ثبت نام نمایید و قوانین انجمن را مطالعه کنید.

   جدیدترین مطالب را با عضویت در کانال تلگرامی و خبرنامه ایمیلی دریافت کنید.

   جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.