شرایط ممانعت زوج از اشتغال زوجه

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #69140
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینfatemeha
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/06/07

    سلام

    من شاغل در بیمارستان سپاه هستم.

    با آقایی ازدواج کردم که ضمن عقد نوشت «هر وقت بخواهد، می‌تونه مانع کار من بشه»

    حالا که چند سال گذشته، شوهرم ازم همچین درخواستی داره.

    از طرفی ترک شغل من، نه تنها جایز نیست بلکه تخلف محسوب می شود و مجازات دارد.
    وضعیت من و حکم چی میشه

    لطفا راهنمایی کنید.

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #69146
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/06/07

     با سلام

     حدود اختیار زوج در منع زوجه از اشتغال به شغل در ماده 1117 قانون مدنی بیان شده است. به موجب آن، شغل زوجه باید منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات زوج یا زوجه باشد، در غیر این صورت روج نمی تواند مانع اشتغال زوجه شود. در همین ارتباط مطالعه رأی زیر پیشنهاد می شود:

     اشتغال زوجه به شغل شرافتمندانه مغایر مصالح خانوادگی یا حیثیت زوج یا زوجه نیست

     از آنجایی که در نکاح موضوع سئوال، شوهر شما شرط نموده است که هر وقت بخواهد می تواند مانع اشتغال همسرش شود و شما نیز این شرط را پذیرفته‌اید، چنین شرطی در حدود ماده 1119 قانون مدنی معتبر و لازم‌الوفاء بوده و باید به آن عمل کنید.

     هر چند به نظر می رسد که، تخلف و تعیین مجازات برای کارمند خاطی در ترک شغل ناظر به زمانی باشد که این شخص بدون دلیل موجه اقدام به ترک شغل نماید لکن در فرض شما، به جهت تعهد قراردادی، شما ناگزیر به ایفاء شرط بوده و ترک شغل به جهت عقد نکاح و بر خلاف میل شما صورت می گیرد.

     قطع  نظر از مراتب فوق، در صورتی که همسر شما مصرانه خواستار اجرای شرط بوده و حاضر به صرفنظر از حق خود نباشد، دو پیشنهاد به شما می شود:

     اول- با ارائه تصویر سند ازدواج به کارگزینی سپاه، درخواست نمایید ترجیحاً بازخریدی والا استعفای شما از شغل را پذیرفته تا به این طریق، از یک طرف مرتکب تخلف نشده و متحمل مجازات اداری احتمالی نخواهید شد و از طرف دیگر، در راستای درخواست همسرتان عمل به شرط ضمن عقد نمودید.

     دوم- با هماهنگی همسر خود، به شغل ادامه دهید تا ایشان از طریق طرح دعوای حقوق الزام به ایفاء شرط علیه شما، موفق به اخذ حکم محکومیت‌تان از اشتغال به شغل شوند، در این صورت ترک شغل به حکم صادره بوده که احتمالا تخلف محسوب نشود.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.