شکایت حادثه ناشی از کار و تهدید کارفرما

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #81245
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینhamjdreza1367
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2021/03/08

    با سلام خدمت استاد بزرگوار آقای مرادی عزیز

    بنده حدود 4 سال در چاپخانه ای مشغول به کار بودم. یک سالی بود کارفرما نسبت به سرویس و تعمیر لیفتراک کوتاهی می کرد با این که از نظر مالی انسان ثروتمندی هستند ایشون.

    پالت مقوا به چاپخانه میومد 5 تن 8 تن 10 تن، بنده با یکی از همکاران خالی می کردیم. این شیوه خالی کردن بار در چاپخانه اصلا مرسوم نیست و ما از ترس اخراج مجبور بودیم علی رقم میل باطنی بار تخلیه کنیم.

    چند وقتی بود در ناحیه کمر احساس سوزش و درد شدید داشتم. در دی ماه 99 به بیمارستان مراجعه کردم و پس از ام آر آی و آزمایشات پزشکان متوجه شدن دچار سرخوردگی مهره شدم مهره های 4 و 5 . 13 روز استعلاجی دریافت کردم. پزشک معالج اذعان داشت بایستی جراحی کنید و 4 عدد پلاتین در کمر شما قرار بدهند.

    بعد از تمام شدن استعلاجی حدودا 3 اسفند کارفرما به بنده اعلام کرد بیا دفتر شرکت و 10 میلیون تومان دریافت کن در محضر اسناد رسمی و سال آینده هم بفکر کار باش و نیازی نداریم به شما و اصلا چاپخانه تعطیل می کنم، ملک چاپخانه هم برای فروش آگهی کردم.

    بنده نرفتم محضر و قید 10 میلیون که پنج شش میلیونش حقوق و عیدی پایان سالم می شد را زدم و در سامانه روابط جامع کار شکایت کردم.

    کارفرما حدود 13 ماه بیمه منو رد نکرده و نصف حق بیمه از بنده کسر میکردن، 2.5 مرخصی که حق بنده بوده اعمال نمی کردند (درصورت مرخصی رفتن غیبت محسوب می شد و از حقوقم کسر می شد) پرداخت نکردن سنوات، حقوق کمتر از تصویب دولت در هر سال (در سال 99 کل دریافتی ماهانه بنده یک میلیون و هشتصد بوده با داشتن یک فرزند) بن کارگری و حق مسکن و …. که اصلا برای ایشون تعریفی نداشت و بیمه بهمن ماه و اسفند بنده هم رد نشده، کلا لیست بیمه پرداخت نکردن. بنده تا اینجای کار تقریبا مطالعه سطحی داشتم و با قوانین کار آشنا هستم

    سرور گرانقدر

    سوله چاپخانه حدودا 500 متر مساحت داشت و یکی از دوستان صمیمی کارفرما دستگاه های استخراج ارز مجازی بصورت غیر قانونی قرار داده بود و ماهانه 300 میلیون تومن درآمد داشتند (ضمن اینکه از برق صنعتی که برای اشتغال و تولید در نظر گرفته شده بود استفاده می کردند) به من و دو نفر از کارگران چاپخانه از حساب شخصی خودش یک میلیون تومان پرداخت می کرد ما هم که دلیل این پرداخت را نمی دونستیم ( بعدها متوجه شدیم این دستگاه ها جرم هست) خوشحال شدیم که کمک خرج ما می شود و یکسالی گذشت.

    در اوایل اسفند ماه ماموران اداره برق متوجه این دستگاه ها شدند و با هماهنگی مراجع قضایی و نهادهای انتظامی وارد چاپخانه شدند و دستگاه ها را جلب کردند و بردند.

    حالا اون شخص صاحب دستگاه ها با قرار 3 میلیارد تومنی بیرون هستند و می گویند که چند تا از دستگاهها کم است. حال به من و دو تا از همکارهایم تهمت زده است که شما خبر دارید که چند تا دستگاهم کجا هستند. این دستگاه ها به گفته خودشان حدودا هر کدام 20 میلیون تومن قیمت دارند.

    حالا هم که کارفرما متوجه شکایت بنده (بابت حق و حقوقم در وزارت کار) شده، تهدید کردند که شده باشه پول خرج می کنم و می دهم به مامورین پلیس و آگاهی شمارو زیر شکنجه به حرف میارم. در چاپخانه دوربین مدار بسته بوده ولی از خساست کارفرما یکی دو سالی بوده که ضبط نمی کرده فقط زنده پخش می کرده.

    بنده 4 سال و دو نفر دیگه از همکارانم، 12 و 8 سال سابق کار در همین چاپخانه را داریم و در این مدت سر سوزنی از اموال کارفرما کسر نشده و می دانم که تمام این رفتارها برای پس گرفتن شکایت بنده هست و من هیچوقت از حق خودم و خانواده ام نمیگذرم.

    در خاتمه عرایضم
    با این وضعیت جسمانی که دارم و پرداخت نشدن 2 ماه حقوقم توسط کارفرما و عیدی پایان سال، با دنیای از مشکلات اعم از عقب افتادن کرایه خانه و بدهی و غیره تمنا دارم به بنده مشاوره بدهید. دعای من و خانواده ام همواره همراه شما استاد ارجمند است

    سوالات بنده از سرور گرامی

    1- من برای دیسک کمرم به کجا مراجعه کنم؟

    2- مدارک مورد نیاز برای اثبات اینکه دیسک کمرم حین کار و باربری بوده چیست؟

    3- آیا کارفرما می تواند به گفته خودش پول بدهد و ما را شکنجه بدهد؟

    4- آیا تهمت زدن به بنده مانع شکایت بنده در وزارت کار (بابت حق و حقوقم ) و دادسرا (بابت دیسک کمرم ) می شود، بطوری که بنده حق و حقوقم را نتوانم بگیرم؟
    5- آیا یک میلیون تومنی که دوست صمیمی کارفرما برای ما از حساب و کارت بانکی شخصی خودش برای ما واریز می کرد هم، جز پرداختی کارفرما محسوب می شود ؟

    6- آیا باتوجه به اینکه این دستگاه ها بصورت غیر قانونی فعالیت می کردند و با حکم قضایی جلب شدند، کارفرما و شخص صاحب دستگاه ها می توانند علیه بنده شکایت کنند ؟

    7- اگر از بنده و همکارانم شکایت کردند، بنده و همکارانم با چه ادله ای از خودمان دفاع کنیم ؟

    8- تهدید کردند اعمال فشار از سوی کار فرما به بنده برای پس گرفتن شکایت را چگونه ثابت کنم ؟

    با سپاس و درود بی کران

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #81330
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2021/03/08

     با سلام

     پاسخ سئوالات شما به شرح زیر می باشد:

     1و2- برای حادثه ناشی را کار و مطالبه دیه آن باید به دادسرای عمومی محل استقرار کارگاه شکایت نماید. مدارک اثبات آن می تاند گزارش بازرسان کار، نظریه پزشکی قانونی که در پی شکایت شما و معرفی به پزشکی قانونی صادر می شود، شهادت شهود از جمله همکاران شما باشد.

     قضات مسلط و با تجربه، بدواً موضوع را به اداره کار اعلام تا بازرس این اداره با مراجعه به محل حادثه، معاینه محل و تحقیق از کارفرما و کارگران نظر خود را در مورد اینکه چه کسی مقصر است اعلام می کند ولی اگر واجد صفات فوق نباشند، ممکن است، موضوع را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع دهند که موحب تحمیل هزینه مالی بر شما خواهد بود.

     در نظر داشته باشید، میان «حادثه ناشی کار» و «بیماری ناشی از کار» تفاوت وجود دارد. حادثه ناشی از کار جرم و موجب مسئولیت کیفری کارفرما است ولی بیماری ناشی کار موجب مسئولیت مدنی کارفر است. برای اطلاعات بیش به تاپیک

     مطالبه دیه بیماری ناشی از کار

     مراجعه نمایید.

     3- اقدام کارفرما و عمل شخص فاعل با جمع شرایطی جرم و قابل مجازات خواهد بود.

     4- خیر هیچ اثری ندارد.

     5- بستگی به علت پرداخت ایشان دارد. اگر پرداخت با هماهنگی کارفرما و توافق شما بابت حقوق ماهانه صورت گرفته باشد، به عنوان حقوق محسوب والا هبه ای از سوی دوست کارفرما به شما خواهد بود.

     6 و 7- با توجه به این که مشخص نیست چه نوع شکایت یا جرمی است، این بخش از سئوال مشمول «بند 5 ضوابط طرح سئوال در انجمن» بوده و تا زمان رفع نقص، نمی توان پاسخ داد.

     8- با شهادت شهود که همکاران شما نیز می توانند جزء آن باشند، صدای ضبط شده کارفرما، پیامک های مبادله شده (در صورت وجود هر یک)

     ضمناً حذف عنوان مخاطب از سئوال شما به علت «بند 7 ضواط طرح پرسش حقوقی در انجمن ها» صورت گرفته است.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.