شکایت علیه متهم جدید بعد از قرار جلب به دادرسی و صدور کیفرخواست

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #39252
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaheb1368
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    در دعوی تصرف عدوانی کیفری شاکی نسبت به درج سه نفر بعنوان مشتکی عنهم پرونده اقدام نمود و بازپرس از سه نفر بازجویی انجام داده و در نهایت پس از اخذ تامین مناسب نسبت به صدور کیفرخواست علیه آنان اقدام نموده است و حال پرونده به دادگاه ارسال شده است.

    در این مرحله شاکی متوجه می شود اسم نفر چهارم را بعنوان متهم اعلام نکرده است. آن شخص اقدام به ادامه تصرف و غرس اشجار برای ایجاد سابقه تصرف اقدام نموده. شاکی می تواند درخواست اعلام جرم علیه نفر چهارم و تحقیق از وی را در این پرونده نماید؟

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #39348
    ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با عنایت به این که جرم تصرف عدوانی از جرائم قابل گذشت محسوب می شود، رسیدگی به آن نیازمند طرح شکایت شاکی است نه اعلام جرم که در سئوال قید شده است.

     همچنین با توجه به این که جرم تصرف عدوانی از جمله جرائمی نیست که مستقیماً در دادگاه قابل رسیدگی باشد، دادگاه حق رسیدگی به شکایت جدید شاکی علیه نفر چهارم را نداشته و مکلف است آن را برای رسیدگی به دادسرا ارسال تا با ارجاع دادستان و یا معاون ایشان به یکی از دادیاران و یا بازپرسان مورد رسیدگی قرار گیرد.

     البته برخی از شعب در این موارد نظر دارند که اگر متهم جرم به عنوان معاون و یا شرکای جرم سه متهم دیگر باشد، شکایت را لف پرونده سه متهم نموده و به دادسرا ارجاع تا به شرح فوق نسبت به شکایت اخیر شاکی رسیدگی و تعیین تکلیف نموده و بعد از آن ارسال نمایند. این دارای نظر از جهاتی مثبت و از جهات دیگر قابل نقد به نظر می رسد.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.