شکایت کیفری از مالک مشاعی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #52943
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینpersianlion
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2019/12/28

    با سلام

    بنده ۳ دانگ از ملکی را در سال ۹۴ با قولنامه عادی از مالک ۳ دانگ (شخص الف) خریداری نمودم ولی نسبت به انتقال سند ملک اقدامی نگردید تا تاریخ امروز.

    در سال ۹۶ اظهارنامه ای به مالک ۳ دانگ دیگر (شخص ب) که در ملک ساکن بود ارسال و خریداری کردن ملک و تعیین وضعیت اجاره بها و ملک را از ایشان خواستار شدم که ایشان جوابی به بنده ندادند.

    امسال مالک ۳ دانگ دیگر (شخص ب) دادخواست افراز ملک و بعد مزایده و فروش ملک را نسبت به سهم بنده و به نام مالک سندی ۳ دانگ (شخص الف) که به بنده ملک را واگذار نموده، انجام داده و بدون اطلاع بنده و با ابلاغ به مالک سندی، ۳ دانگ (شخص الف) ملک را در مزایده خریداری و بعد ۶ دانگ آن را واگذار می نمایند.

    با توجه به اینکه بنده مالکیت خود را به شریک مشاعی خود (شخص ب) طی اظهارنامه اطلاع رسانی کرده بودم،

    آیا امکان شکایت کیفری در خصوص اقدام به مزایده و واگذاری ملک توسط ایشان تحت هر عنوان امکان دارد؟؟؟

    از چه طریقی سریع‌تر به سند ملک خود می‌رسم؟

    بابت توجه و وقتی که صرف می کنید از شما سپاسگزارم.

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #52999
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2019/12/28

     با درود

     پاسخ سئوالات شما به قرار زیر می باشد:

     اول- با توجه به معامله شخص «الف» با شما، ایشان دیگر حقی نسبت به عین یا منافع سه دانگ مشاع نداشته و می بایست در دعوای افراز و نیز در مرحله اجرای حکم مراتب انتقال سهم خود و فقدان مالکیت را اعلام می کرد.

     دوم- نظر به این که شخص «الف» آگاهانه مبادرت به انتقال مایمک شما نموده است و با عنایت به نوع سند انتقال تنظیمی، با جع شرایطی به استناد مواد یک و هشت قانون مجازات راجع به انتقال مال غير‌ مصوب ۵ فروردين ماه ۱۳۰۸ مجلس شورای ملی، مرتکب جرم انتقال مال غیر شده که می توانید تحت همینن این عنوان از وی شکایت کنید.

     همچنین با توجه به این که شما مراتب انتقال ملک از شخص «الف» را به شخص «ب» طی اظهارنامه ای رسماً اطلاع دادید، مشخص می شود که این شخص عالمانه مبادرت به انتقال گرفتن ملک غیر نموده که از این شخص هم می توانید به استناد مواد قانون پیش گفته تحت همین عنوان شکایت کنید.

     ضمناً اگر دلایلی در اختیار دارید که طرح دعوای افراز شخص «ب» متعاقب تبانی با شخص «الف» برای خارج کردن مال از مالکیت شما اقامه گردیده است و منجر به صدور حکم و اجرای آن شد، می توانید به استناد ماده یک قانون مجازات اشخاصي كه براي بردن مال غير تباني مي نمايند مصوب 3 مردادماه 1307 شمسی علیه آن «الف و ب» شکایت کنید.

     سوم- سریع ترین راه آن است که با استناد ماده 147 قانون اجرای احکام مدنی، دعوای اعتراض ثالث اجرایی مطرح کنید.

     در صورت موفقیت در دعوا و صدور حکم قطعی به نفع شما، بدون نیاز به طرح دعوای ابطال عملیات مزایده، دعوای ابطال سند رسمی انتقال اجرایی؛ صرفاً با دستور قاضی اجرای احکام مدنی عملیات اجرایی اعم از مزایده، واگذاری به برنده مزایده و انتقال اجرایی رسمی باطل شده و ملک تحویل شما شود.

     چهارم- متعاقب اقدامات فوق، می توانید نسبت به طرح دعوای الزام شخص «الف» به تنظیم سند رسمی انتقال به نام خود اقدام کنید.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.