مجازات استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگری

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #67509
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینmohamadreza1369
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/05/21

    سلام

    پدر بنده 12 بهمن 1365سال دچار حادثه شد.

    بعد از انتقال محل به بیمارستان و نپذیرفتن در بیمارستان اعزام میشه تبریز.

    در وسط راه مادر بزرگم قبول نمی کنه میاره خونه و با هماهنگی می برند تهران، تو تهران با دفترچه بیمه، حالا یا کارگری یا سربازی، بستری و عمل جراحی از ناحیه فک و گلو و صورت شده

    متاسفانه در بیمارستان شهرستان میانه، مدرک داریم و نه چیزی تو بیمارستان امام خمینی تهران بستری بوده، که به نام عموم ثبت شده

    بعد از 30 سال تصادف کرد، هر چی تلاش کردیم نتوانستیم کاری انجام دهیم، مشکل اصلی ما، مدرک به نام پدرم و دادگاه است

    آیا می توان مدرک را به نام پدرم کرد یا نه، 15ماه 17 روز هم جبهه دارند.

    2.8/5 = (6 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #68152
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/05/21

     با درود

     اوراق دفترچه بیمه درمانی صادر از سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی کارکنان دولت، خدمات درمانی فرهنگیان، سازمان نیروهای مسلح، سازمان بیمه سلامت ایران، بیمه خدمات روستایی و غیره در حکم اوراق بهادار دولتی بوده که هر گونه استفاده غیرمجاز از آن، حسب مورد در قوانین مرجع صدور و یا قوانین موضوعه کیفری جرم و قابل مجازات است.

     به عنوان مثال، استفاده از دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از سوی شخصی غیر از صاحب آن که با استناد به اسناد و گواهی های خلاف واقع و یا توسل به عناوین و وسایل تقلبی صورت گیرد، مطابق ماده ۹۷ قانون تأمین اجتماعی مصوب 3 تیر 1354 مجلس شورای ملی با اصلاحات و الحاقات بعدی جرم محسوب و برای آن در مرتبه اول جزای نقدی و در صورت تکرار حبس تعیین می شود.

     مع الوصف، هرچند که پدر شما در هنگام مراجعه به بیمارستان مربوطه از دفترچه شخص دیگری برای معاینه و عملیات درمانی استفاده نمود و به این جهت هویتی که برای ایشان در اسناد و مدارک موجود در پرونده بالینی وی در بیمارستان فوق ثبت شده، به نام صاحب دفترچه است و در نتیجه مرتکب جرم شده است لکن از آنجایی که تاکنون این جرم کشف و مورد تعقیب قرار نگرفته است، عمل وی با توجه به ماده 105 قانون مجازات اسلامی مشمول مرور شده و قابل تعقیب جزایی نیست.

     با وجود عدم امکان تعقیب پدر شما، این حق برای مرجع صادر کننده دفترچه وجود دارد تا نسبت به مطالبه هزینه های درمانی پرداختی از محل دفترچه به عنوان خسارت اقدام کند.

     بنابه‌مراتب، گزینه نخست شما آن است کهف موضوع را به مرجع صادرکننده دفترچه اطلاع داده و با اعلام آمادگی، نسبت به پرداخت زیان های مالی وارده و پرداخت آن، از این مرجع درخواست کنید تا طی شرحی مراتب را به بیمارستان مربوطه اعلام و بیمارستان نیز به هنگام ارسال سوابق به مرجع مخاطب مورد نظر، نسبت به اصلاح هویت صاحب پرونده اقدام نماید.

     بدیهی است در صورت امتناع هر یک از مراجع فوق، گریزی جز طرح دعوای الزام به اصلاح هویت بیمار در اوراق پرونده بالینی نخواهدبود.

     2.8/5 = (6 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.