مجازات جرم خودداری کارفرما از اجرای رأی هیأت حل اختلاف کار

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #42331
   Avatarsaleh
   • مشارکت‌کننده
   • جستارها: 1
   • پاسخ‌ها: 0
   • مجموع: 1
   تاریخ عضویت: 2019/06/30

   با سلام
   بنده رای قطعی هیات حل اختلاف اداره کار مبنی بر پرداخت مطالبات و حق بیمه بنده توسط کارفرما می باشد و دوماه از صدور رای گذشته است و مطالبات بنده پرداخت نشده است از آنجایی که کارفرمای بنده شخصیت حقوقی دارد آیا می توانم شکایت کیفری بابت عدم اجرای رای هیات حل اختلاف نسبت به مدیر عامل انجام بدم؟ چه جرمی برای این کار در نظر گرفته شده است؟
   با تشکر

   امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (9 رأی, میانگین: 3٫33 از5)
   Loading...

   برای طرح پرسش در انجمن ثبت نام نمایید و قوانین انجمن را مطالعه کنید.

   جدیدترین مطالب را با عضویت در کانال تلگرامی و خبرنامه ایمیلی دریافت کنید.

   جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
  • #42343
   علیرضا مرادیعلیرضا مرادی
   • مدیرکل انجمن
   • جستارها: 20
   • پاسخ‌ها: 338
   • مجموع: 358
   تاریخ عضویت: 2019/06/30

   با درود

   به موجب ماده 159 قانون کار جمهوری اسلامی ایران مصوب 29 آبان 1369 مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات و الحاقات بعدی اگر از رأی هیأت تشخیص در مهلت 15 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نشود، قطعی خواهد بود. همچنین رأی هیأت حل اختلاف که در مقام رسیدگی به اعتراض از رأی هیأت تشخیص صادر می شود قطعی و لازم الاجراء است.

   مطابق ماده 166 قانون کار هریک از آرای قطعی و لازم الاجرای صادره از طرف مراجع حل اختلاف کار به وسیله اجرای احکام دادگستری اجراء خواهد شد.

   برابر ماده 4 آیین نامه طرز اجرای آرای قطعی هیأت های تشخیص و حل اختلاف موضوع ماده 166 قانون کار مصوب 13 خرداد 1370 هیأت وزیران ترتیب اجرای آرای قطعی هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف، تابع احکام و مقررات اجرای احکام مربوط به محاکم دادگستری است.

   براساس ماده 180 قانون کار کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده (159) این قانون از اجرای به موقع آرای قطعی و لازم اجرای مراجع حل اختلاف این قانون خودداری نمایند ، علاوه بر اجرای آرای مذکور ، با توجه به شرایط و امکانات خاطی به جریمه نقدی از 20 تا 200 برابر حداقل مزد روزانه کارگر محکوم خواهند شد. این مزد هر ساله از سوی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در جلسه شورای عالی کار تعیین می شود.

   حدود مسئولیت شخص حقوقی، مدیرعامل و مدیر مسئول شخصی حقوقی در قانون کار به شرحی است که در ماده 184 قانون کار بیان شده است. بدین نحو که اگر تخلف از ناحیه شخص حقوقی باشد، اجرت المثل کار انجام شده و طلب و خسارت باید از اموال شخص حقوقی پرداخت شود ، ولی مسئولیت جزایی اعم از حبس ، جریمه نقدی و یا هر دو حالت متوجه مدیر عامل یا مدیر مسئول شخصیت حقوقی است که تخلف به دستور او صورت گرفته است.

   بنابه آنچه بیان شد، قاضی اجرای احکام می تواند مراتب تمرد کارفرما (محکوم علیه) از اجرای حکم هیأت حل اختلاف موضوع سئوال شما را صورتجلسه نموده و در قالب اعلام جرم به دادستان دادسرای محل گزارش نماید. همچنین شما می توانید به استناد این گزارش و حتی بدون نیاز به آن، با استناد به پرونده اجرایی و ماده 180 قانون کار در دادسرای عمومی محل اقدام به طرح شکایت علیه شخص حقوقی و مدیر عامل آن نمایید تا پس از رسیدگی، حسب مورد براساس مواد 180 و 184 تعیین مجازات شود.

   ضمناً اگر مدیر شخص حقوقی از کارمندان دولتی باشد، عمل وی با توجه به بند 2 ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب 7 آذر 1372 مجلس شورای اسلامی از مصادیق تخلف اداری نیز محسوب شده که با شکایت شما قابل رسیدگی در هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری خواهدبود.

   علیرضا مرادی
   قاضی اسبق دادگستری و وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز
   بیش از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی
   مشاوره تلفنی، صوتی، ویدیویی، آنلاین، واتس‌اَپی و تلگرامی با وکیل مرادی
   وب سایت شخصی: وکیل مرادی
   امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (9 رأی, میانگین: 3٫33 از5)
   Loading...

   برای طرح پرسش در انجمن ثبت نام نمایید و قوانین انجمن را مطالعه کنید.

   جدیدترین مطالب را با عضویت در کانال تلگرامی و خبرنامه ایمیلی دریافت کنید.

   جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.