مصادیق اقدام علیه حیثیت وکیل مدنی

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #52395
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaheb1368
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    با عرض سلام

    اکثر مطالب حقوقی در دفاع از مصلحت و منافع موکل بیان گردیده است.

    حال سوال اینجاست، زمانی که موکل رفتار و اقداماتی انجام می دهد تا اعمال وکیل مدنی را که جهت امورات ملک خود انتخاب نموده، بی اثر جلوه داده و به اتهام کلاهبرداری از وکیل شکایت می کنه، چه حق و حقوق قانونی برای وکیل می توان در نظر گرفت؟

    آیا می توان این رفتار را دلیل فسخ وکالت نامه قرار داد؟

    زیرا موکل پس از اینکه متوجه می شود 80 درصد کار رفع تصرف عدوانی از زمین خود توسط وکیل مدنی، که نقش موثری در جمع آوری اسناد و مدارک داشته با حیله گری عمل وکیل را بی تاثیر جلوه می دهد و با تعدادی دیگر از موکلین در جهت استرداد حق الزحمه وکیل اقدام به طرح دعاویی واهی مانند کلاهبرداری و… نموده اند.

    مواد یا اصول حقوقی مدنظر است تا وکیل با استناد به آن، اعمال موکل را برخلاف حیثیت حرفه ای و شخصی خود بیان کند؟

    موکل در مورخه 7 آذر ماه اقدام به طرح دعوی کلاهبرداری علیه وکیل مدنی خود که دارای لیسانس حقوق است، نموده و وکیل مدنی وی که در 8 آذر ماه یعنی فردای روز بازجویی که در آگاهی بعمل آمده، جهت شرکت در آزمون وکالت دچار استرس و مشکلات روحی گردیده

    آیا این مورد از مصادیق خسارت معنوی می گردد؟

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #52437
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با درود

     ضمن ابراز تأسف از شرایط پیش‌آمده، پاسخ سئوالات به شرح زیر می باشد:

     اول- در خصوص شکایت کلاهبرداری موکل، بدیهی است که، در صورت عدم اثبات شکایت و حسب مورد، صدور قرار منع تعقیب وکیل از دادسرا و قطعیت آن و یا صدور حکم قطعی برائت وی از دادگاه کیفری، می تواند موکل را تحت عنوان افتراء مورد تعقیب کیفری قرار دهد.

     دوم- طرح شکایت کلاهبرداری فی نفسه موجب فسخ قرارداد وکالت نامه تنظیمی وکیل و موکل نبوده و در نتیجه این شکایت خللی به حق الزجمه قراردادی وکیل وارد نمی سازد مگر این که منجر به محکومیت قطعی وکیل شود.

     سوم- مطالبه خسارت اعم از مادی و معنوی مستلزم اثبات سه رکن، فعل زیان‌بار، ورود ضرر و رابطه علیت میان آن دو است. بر این اساس، به نظر نمی رسد که رابطه علیتی میان فعل موکل، استرس ایجاد شده و کسب نتیجه منفی در آزمون وجود داشته باشد.

     مع الوصف، مطابق مواد 1، 2 قانون مسئوليت مدنی امکان طرح دعوای جبران خسارت و درخواست کارشناس روان شناسی برای اعلام نظر متصور بوده که نتیجه آن طی رسیدگی های قضایی مشخص خواهدشد.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.