مطالبه قسمتی از مهریه

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #76247
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsabzivand
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/06/08

    سلام

    همسر دختر بنده با وجود دو تا بچه خرد سال به ابن دلیل که ادعا دارند در این زندگی خوشحال نیستند، تقاضای طلاق دارد و زندگی را ترک کرده و در محل دیگری با خانم دیگری شروع به زندگی کرده و حتی حاضر به پرداخت نصف هزینه واقعی نگهداری فرزندان مشترک نیست.

    دخترم می خواد مهریه اش را نه صورت یکجا بلکه هر چند سال یکبار در حد هزینه فرزندان مشترک وصول کند، آیا چنین چیزی ممکن است؟

    شوهر ایشان آپارتمان دارد اما ممکن است به فرد امین دیگری واگذار کند، آیا در صورت مراجعه به اجرای ثبت و عدم امکان معرفی مال، خود ایشان باید پنج درصد حق الاجرای ثبت را بپردازد؟

    آیا اینکه دادگاه دادخواست نمی پذیرد و اول باید به اجرای ثبت رفت، صجت دارد؟

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #76308
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/06/08

     با درود

     1- به حکم بند ب ماده 113 قانون برنامه پنچ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، زوجه برای مطالبه مهریه باید ابتداء به ساکن از طریق اجرای ثبت اقدام شود که لازم آن، مراجعه قبلی به دفتر ازدواج مربوطه و درخواست صدور اجراییه به میزان دلخواه هاز مهریه برای اجراء و صدور اجراییه و تقدیم آن به اجرای ثبت اسناد و املاک محل است.

     2- هرچند الزام قانونی فوق ناظر به مراجعه اولیه زوجه به اجرای ثبت است لکن دلالتی بر وصول یکجای مهریه نداشته، در نتیجه منعی قانونی در مطالبه بخشی از مهریه از اجرای ثبت اسناد و املاک و مابقی از دادگاه و یا به کیفیتی که در سئوال بیان شد، وجود ندارد.

     3- با توجه به ماده 131 (اصلاحى 1373/12/28) قانون ثبت اسناد و املاک کشور با اصلاحات و الحاقات بعدى، پرداخت پنج درصد حق الاجرای ثبت بر عهده متعهد علیه سند قرار دارد که این امر از محاسن مراجعه زوجه به اجرای ثبت است.

     4- چنانچه اجرای ثبت نتواند ظرف مدت 2 ماه از تقاضای اجرا، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند اقدام کند یا ظرف مدت 6 ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، زوجه می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند و دریافت گواهی موضوع بند (ب) ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه برای مطالبه مهریه با لحاظ بند ج ماده 9 قانون شوراي حل اختلاف و همچنین بند 6 ماده ۴ قانون حمایت خانواده حسب مورد به شورای حل اختلاف و دادگاه خانواده رجوع کند.

     توصیه می شود مطالب زیر را حتماً مطالعه نمایید:

     شرایط طرح دعوای مطالبه دین موضوع سند رسمی لازم الاجرای ثبتی در دادگاه

     آیین نامه اجرایی شناسایی و توقیف اموال مدیون در اجرای مفاد اسناد رسمی

     آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای ثبتی

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.