اخذ وجه بابت معافیت پزشکی و کارت خدمت سربازی

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #75862
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsabzivand
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/06/08

    سلام

    پسر من سربازی نرفته و غایب محسوب می شود.

    فردی که بنده ایشان را در فرودگاه با لباس فرم به نظرم نظامی دیده بودم با ادعای این که در سازمان نظام وظیفه نفوذ دارد، از من طی دو سال هفتاد میلیون تومان گرفت تا به عنوان معافیت پزشکی برای پسرم کارت پایان خدمت بگیره و طی این مدت دو سال، ادعا داشت که روندها در حال طی شدن هستند و بعد از گرفتن کامل پول به بهانه تحویل کارت موبایلش را خاموش کرد و غیب شد.

    من شکایت کیفری به عنوان کلاهبرداری کردم و رای منع تعقیب صادر شده و بازپرس نوشته که فرد مزبور دارای سابقه استخدام در نیروی انتظامی نیست و در زمان تحویل مال طبق گفته شاکی، لباس به تن نداشته و مانور متقلبانه انجام نداده که شاکی فریب بخورد و کلاهبرداری محقق نشده است نهایتا ممکن است دروغ گفته باشد و متهم هیچ فعلی که منجر به فریب شود، انجام نداده است و دلیلی وجود ندارد که وجوه واریزی از بابت ادعای مذکور بوده است، قرار منع تعقیب صادر می شود.

    می خواستم ببینم آیا واقعاً جرمی صورت نگرفته؟

    بنده برای این که پولم را از این فرد پس بگیرم، چه راه هایی دارم؟

    آیا مجدداً امکان شکایت کیفری یا اقدام با دادخواست حقوقی وجود دارد؟

    3/5 = (1 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #76030
    ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/06/08

     با سلام

     اگر شخص غیر نظامی بدون مجوز قانونی مبادرت به پوشیدن لباس نظامی نماید، با توجه به ماده ۵۵۶ قانون مجازات اسلامی ‌تعزیرات مرتکب جرم شده است.

     اگر متهم صرفا اظهارات دروغین شفاهی بیان نموده ولی شما به وی اعتماد نموده و مبادرت به پرداخت وجوه نموده باشید، که فرض بازپرس بر این اساس بوده است، عمل انجام شده جرم کلاهبرداری نیست زیرا رکن مادی این جرم باید فعل مادی مثبت از نوع مانورهای متقلبانه باشد مانند این که کارتی مأمور نظامی را جعل کرده و به شما نشان داد که دلالت داشت وی شاغل در یک نهاد دولتی است یا تصاویر کارت های جعلی افرادی دیگری را نشان داد که برای آنان تهیه کرده بود و ….

     قطع نظر از این که شما می توانید نسبت به قرار منع تعقیب بازپرس در دادگاه کیفری دو اعتراض کنید، به نظر می رسد می توانید به استناد ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری تحت عنوان جرم تحصیل مال از طریق نامشروع از متهم شکایت کرده و وی را تحت تعقیب جزایی قرار دهید.

     همچنین شما می توانید به جهت دارای شدن بلاجهت نسبت به مطالبه مبالغ پرداخت شده به متهم در دادگاه حقوقی اقدام کنید.

     به خاطر داشته باشید، اعلام نظر دقیق نسبت به موضوع و صحت و سقم قرار فوق نیازمند اطلاع بیشتر از جزئیات پرونده به ویژه اعمالی که متهم برای اغفال شما انجام داده می باشد، است.

     3/5 = (1 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
    • #76039
     آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsabzivand
     • مشارکت‌کننده
      تاریخ عضویت: 2020/06/08

      سلام

      ممنون از پاسخ مبسوط حضرتعالی

      به هرحال فرد مذکور در یک فرودگاه با لباس نظامی مشغول فعالیت بوده اما استعلام مثبت سابقه استخدامی وی نیست یعنی این نبوده که لباس پوشیده باشد بلکه در محل عمومی مشغول به کار بوده،

      سوال بنده این هست که با توجه به منع تعقیب صادره، آیا طرح دوباره شکایت بعنوان تحصیل مال نامشروع با توجه به این که قرار منع تعقیب قبلی سه سال طول کشیده آیا فایده ای دارد؟

      3/5 = (1 امتیاز)

      جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
     • #76101
      ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
      • مدیر انجمن
       تاریخ عضویت: 2020/06/08

       با سلام

       اگر متهم اعم از نظامی یا غیر نظامی ملبس به لباس نظامی بوده و این امر قابل اثبات بوده باشد، دیگر پاسخ مثبت یا منفی بودن استعلام اثری در وقوع جرم ندارد بلکه در میزان مجازات متهم موثر خواهدبود. بنابراین آنچه مهم است، ارکان جرم کلاهبرداری است که باید بررسی تا آیا محقق شده است یا خیر.

       موفقیت شما در جرم تحصیل مال از طریق نامشروع بستگی به دلایل اثبات جرم دارد که چون از جزئیات پرونده اطلاعی نداشته نمی توان نسبت به درصد موفقیت طرح شکایت اعلام نظر نمود.

       ضماً مدت زمان سه سال برای رسیدگی به پرونده موضوع شکایت شما قابل تأمل می باشد.

       3/5 = (1 امتیاز)

       جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
     نمایش 3 پاسخ رشته ها
     • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.