میزان اعتبار نظریه پزشک قانونی در تعارض با شهادت شهود

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #60754
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaheb1368
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    در خصوص اثبات وقوع جرم علیه شخص غیررشید یا مجنون، ادله قانونی در برابر نظریه پزشک قانونی از چه جایگاهی برخوردار است.

    1- وقتی ادعایی مبنی بر آلزایمر و اختلال در مشاعر شخصی می شود که فوت نموده و ورثه وی در دادسرا به مدارک پزشکی متوفی استناد می کنند، بازپرس می تواند فقط نظریه پزشکی قانونی را مبنای رای قرار دهد، به دیگر سخن، در برابر استشهادیه محلی و شهود عقد بیع که متهم به دادسرا معرفی می کند، نظریه پزشکی به چه اندازه تاب توان در برابر ادله قانونی را دارد؟

    2- در خصوص جنون و آلزایمر منطقی بنظر می رسد نظریه پزشکی براساس مدارک بیمار و معاینه فیزیکی خود وی قابل پذیرش باشد، اما زمانی که شخص که ورثه وی ادعای آلزایمر و اختلال در مشاعر داشتهT فوت نموده آیا به صرف نظریه پزشک قانونی می توان وی را غیررشید فرض نموده و متهم را بدون اینکه علم به این حجر داشته باشد، مجرم دانست؟

    3- با توجه به این که می گویند در جنون نظریه پزشک قانونی حجیت داشته و در مورد سفاهت شهود از حجیت برخوردار می باشد، ادله قانونی مانند شهادت شهود و استشهادیه محلی در برابر نظریه پزشک قانونی از چه  میزان حجیت برخوردار است؟ 

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #62538
    ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با سلام

     نظریه پزشکی قانون از اقسام نظریه کارشناسی است که ارزش و اعتبار آن در ماده 166 قانون آیین داردسی کیفری بیان شد و درصورتی اعتبار دارد که مغایر اوضاع و احوال مسلم و محقق قضیه نباشد.

     بنابراین در صورتی که دلایل مغایر آن اعم از شهادت شهود و غیره وجود داشته باشد، مقام قضایی مکلف است به آن ها توجه کرده و پس از رسیدگی به این ادله اعتبار و ارزش نظریه پزشکی قانونی را تعیین کند.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.