نحوه اجرای حکم کیفری غیابی در دادسرای عمومی و انقلاب

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #42845
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینhamed5291
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2019/07/14

    سلام وقت بخیر

    یک سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
    در جرائم امنیتی وقتی ابلاغیه بازپرسی از دادسرای اوین میاد و بعدش ابلاغیه از دادگاه انقلاب و در هیچکدام حضور پیدا نکنید و رای غیابی هم صادر شه و مهلت واخواهی هم گذشته باشه، بعد از اون، اول نامه اعلام محکومیت قطعی کیفری میاد یا ابلاغیه جهت اجرای احکام، ترتیب اینها رو می دونید!؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه نامه اعلام محکومیت کیفری به شخص ابلاغ میشه یا فقط ابلاغیه اجرای احکام به شخص ایلاغ میشه؟

    1.6/5 = (52 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #42852
    ترازوی عدالتکیانوش جاودانی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2019/07/14

     با سلام

     دادگاه کیفری با توجه به ماده 406 قانون آیین دادرس کیفری در تمامی جرائم به استثنای جرائمی که فقط جنبه حق الهی دارند، می تواند حکم غیابی صادر کند مشروط به این که متهم یا وکیل وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده باشند و تفاوتی ندارد که ابلاغ به آنان به صورت واقعی صورت گرفته باشد یا قانونی.

     اگر مهلت های اعتراض به حکم غیابی و نیز حسب مورد مهلت های تجدیدنظر و فرجامخواهی سپری شده باشد، حکم غیابی به اجراء گذاشته می شود. در این صورت شعبه اجرای احکام دادسرای مربوطه ابلاغیه ای خطاب به محکوم علیه مبنی بر اجرای حکم در مهلت مقرر قانونی را صادر تا ابلاغ شود.

     اصولاً اعلام محکومیت محکوم علیه از سوی اجرای احکام به برخی مراجع نظیر زندان، هیأت تخلفات اداری کارمند و … صورت می گیرد نه شخص محکوم علیه زیرا ابلاغ حکم حاوی محتوای اعلام محکومیت است و ابلاغ آن تحصیل حاصل محسوب می شود.

     اگر حکم به محکوم علیه به صورت قانونی ابلاغ شده باشد، وی می تواند ظرف مهلت 20 روز از تاریخ اطلاع از حکم، واخواهی کند که جزئیات بیشتر در تبصره 2 ماده فوق بیان شد.

     پیشنهاد می شود برای مزید اطلاع پست «رسیدگی به اعتراض واخواهی محکوم علیه حکم غیابی نیازمند جلب و حضور فیزیکی وی نیست» را مطالعه نمایید.

     1.6/5 = (52 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.