وکالت در وصول چک

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #74231
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاین2831qwer
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2019/06/15

    سال ۹۳ چکی را در که در وجه خودم بود، به یکی از موسسه های مالی اعتباری جهت وصول واگذار نمودم. این  موسسه سامانه پایاپای نداشت، چک را حضوری وصول می کرد و به حساب واریز می نمود.

    کارپرداز موسسه پس از استعلام از بنده، چک را برگشت زد.

    حال این جانب دادخواستی علیه صاحب حساب داده ام. صاحب حساب یک نامه محضری با امضا کارپرداز موسسه که گواهی عدم پرداخت چک به نام اش صادر شده بود، نسبت به چک رضایت محضری داده است و دادخوستم رد شد.

    چک در وجه اینجانب می باشد. برگه واگذاری چک رو ندارم. ریس وقت موسسه در جریان ماجرا هست. در واقع بنده چک را به ایشان تحویل داد و لاشه را هم از او تحویل گرفتم.
    چگونه می توانم از کارپرداز که هنوز در همان شعبه موسسه می باشد، شکایت کنم؟ مسئولان بالادستی موسسه به موضوع ورود نمی کنند.

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #74246
    آقای حقوقسیروس کبیری
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2019/06/15

     سلام

     نظر به ماده 247 قانون تجارت و نیز ماده 11 قانون صدور چک، امکان ظهرنویسی وكالت در وصول وجه سند تجاری وجود دارد ولی حدود اختیار وکیل منوط به تعیین آن از سوی صاحب سند تجاری است.

     هر چند در شرح موضوع، به حدود اختیارات واگذاری به مؤسسه اعلام نظری ننمودید ولی چنین به نظر می رسد که مؤسسه حق اعلام رضایت به صادره کننده چک را از شما داشته است که در این صورت، اقدامی از ناحیه شما علیه مؤسسه یا کارپرداز ممکن نیست مگر این که خلاف وکالت اقدامی شده باشد.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.