پدر متوفی در چه مواردی به فرض ارث می برد و در چه مواردی به قرابت

نمایش 1 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
    نوشته‌ها
    • #43515
      آواتار حقوقی قضاوت آنلاینrohi
      • میهمان
        تاریخ عضویت: 2018/07/01

        با سلام خدمت استاد معزز جناب آقای وکیل مرادی

        با توجه به ماده 897 قانون مدنی که پدر گاهی به فرض و گاهی به قرابت ارث می برد، در صورتی که وراث متوفی منحصر به یک پسر و زوج و پدر باشند، در این حالت آیا پدر با زوج در کنار یکدیگر فرض بر هستند یا خیر فقط زوج فرض بر بوده و پدر قرابت بر است و سهم الارث او همراه با پسر باید مجاسبه و پرداخت شود و اصولا پدر در چه مواقعی فرض بر بوده و در چه مواردی قرابت بر است؟

        با تشکر از زحمات خالصانه جنابعالی.

        5/5 = (2 امتیاز)

        جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
      • #43591
        وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
        • مدیر انجمن
          تاریخ عضویت: 2018/07/01

          با درود

          با توجه به مواد 896 و 897 قانون مدنی در مثالی که شما مطرح نمودید، هریک از پدر و زوج فرض خود را می برند و مابقی به قرابت به پسر می رسد.

          موردی که پدر صرفاً به قرابت ارث می برد، در ماده 905 قانون مدنی تصریح گردید اما از جمله مواردی که پدر به فرض ارث می برد، در مواد 908 و 909 قانون مزبور تصریح شده یا همین مثالی است که شما بیان کردید.

          5/5 = (2 امتیاز)

          جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
      نمایش 1 پاسخ رشته ها
      • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.